Grossglockner (z Fuschu)

Grossglockner je s nadmorskou výškou 3 798 m.n.m najvyššia hora v Rakúsku. V rámci Álp patrí do pohoria Vysoké Taury. Asfaltová cesta vedie "iba" popri vrchole a dosahuje maximálnu nadmorskú výšku 2 550m. Stúpanie zo severnej strany sa začína za mestečkom Fusch.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
1916758,810% - 4 676m 2550199,79HC
11% - 3 259m
9% - 3 221m
12% - 1 624m
8% - 1 393m
6% - 1 058m

"Stúpanie na Grossglockner je dlhé, ale za to rovnomerné, bez veľmi strmých pasáží. To čo bolí je, že to trvá dlho..."

 

"Dolu pod kopcom, pred poslednými cca 15km je rampa, pri ktorej musia motoristi zaplatiť poplatok, cyklisti pokračujú zadarmo. Taktiež je tu posledná možnosť na nejaký ľahký obedík a la Wienerlschnitzel mit Kartoffeln. Spektakulárne výhľady priťahujú mnoho cyklistov a nanešťastie aj autá a motorky, cesta je však široká, s veľmi kvalitným povrchom, takže toto nie je žiaden problém. Po celý čas sa však človek neschová do žiadneho tieňa. Ak svieti slnko, treba si vziať veľa vody (hm, ako väčšinou pri 20km stúpaní). Človek si na tie pekne výhľady rýchlo zvykne a potom sa už môže sústrediť len na to utrpenie. Popri ceste sú ceduľky s nadmorskou výškou, to ak by ste náhodou mali pocit, že už len kúsok. Úplne navrchu stúpania je chata, kde si môžete kúpiť nanuky alebo trebárs magnetku."

Info poslal Lukáš Laffers. 

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Fakty od Cyklokopce: 

- toto stúpanie vedie po najznámejšej rakúskej "aplskej panoramatickej ceste", Großglockner-Hochalpenstraße

- je to vôbec najvyššie položená cesta v Rakúsku, spája mestá Bruck a Heiligenblut

- najvyšším miestom kam sa dá až dostať, je Edelweissspitze. Odbáča sa naň z panoramatickej cesty, cca 1,5km od vrcholu.

- Großglockner-Hochalpenstraße je jedna z najväčších rakúskych "atrakcií", ročne tadiaľto prejde 270 000 áut a motoriek. Cyklistov radšej asi nikto nepočíta 😛

- cez Grossglockner viedla 2x etapa Giro d'Italia

 

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1647478

 

 

2 názory k “Grossglockner (z Fuschu)

  1. Ďakujem za zaujímavý web-site. Takýchto webov je na zahraničných serveroch viacero, ale tu sa nájdu aj informácie o našich cestách, čo je dobre, lebo človek nikdy nie je dosť múdry. Ďakujem prispievateľom, ktorí porozprávali svoje zážitky, je to inšpirujúce. Ja som bol na Grossglockneri v r. 2015 z opačnej strany (z Heiligenblut), na cesťáku, za dva dni dva krát, raz klasicky hore cez Hochtor a Fuschertor a raz na Franz-Josephs Höhe. Nádherný zážitok, doporučujem.
    Juro Peki

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.