Čierny Váh

Vodná nádrž Čierny Váh sa nachádza v Nízkych Tatrách, stúpanie sa začína v obci Svarín.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
74606,6%9% - 1018m116051,971
6% - 888m
10% - 844m
4% - 835m
8% - 646m

Čierny Váh je prečerpávacia vodná elektráreň, čo znamená, že horná nádrž sa nachádza na vrchole kopca. Samo o sebe to je veľmi zaujímavé dielo, navyše sa vám tu zhora naskytnú úžasné výhľady na Liptov a Vysoké Tatry. V tomto kontexte sa môže zdať stúpanie samo o sebe azda menej zaujímavé, no nie je to celkom tak. Na siedmich kilometroch nastúpate celkovo 460 výškových metrov, čo radí tento kopec do 1. kategórie, s priemerným sklonom 6,6%. Prvá polovica stúpania je o niečo miernejšia, na priemernej úrovni 5%, no v druhej polovici vás už pravidelne čakajú aj dvojciferné úseky so sklonom 10-11%. Veľa miest na oddych tu nebudete mať, oplatí sa dobre rozložiť sily.

Kvalita asfaltu je dosť premenlivá. Stúpanie vedie krásnym, hustým ihličnatým lesom, stromy lemujú cestu od začiatku až po koniec a prakticky neumožňujú žiaden výhľad na okolie. V lete ale poskytnú napriek pomerne širokej ceste aspoň občas kúsok potrebného tieňa. Nedostatok výhľadov vám však kopec vykompenzuje hore - od vodnej nádrže sa vám naskytne unikátny výhľad na celú Liptovskú kotlinu a protiľahlé Vysoké Tatry. Určite jeden z najkrajších, aký môžete na Slovensku zažiť. Ďalšou výhodou tohto stúpania je, že vás tu nečaká hustá premávka, na ceste k hornej nádrži platí zákaz vjazdu pre vozidlá. Ale treba dávať pozor, aj napriek tomu nás tu počas stúpania obehla asi desiatka áut. Cestu takisto počas pekného dňa využívali väčšie počty peších turistov, takže v následnom zjazde to bolo potrebné zohľadniť 🙂 na záver ešte dôležité info - vstup do bezprostrednej blízkosti hornej nádrže Čierny Váh je zakázaný, oficiálne môžete ísť len po rampu na konci stúpania.

Autor: Matej Tunega

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1518187

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.