Vrícke sedlo (z Kľačna)

Vrícke Sedlo sa nachádza v Malej Fatre a rozdeľuje dva regióny - Hornú Nitru a Turiec. Stúpanie z južnej strany sa začína v Kľačne.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
8,12923,65% - 2 199m 68725,843
2% - 1 257m
1% - 1 218m
3% - 1 197m
4% - 1 005m
6% - 608m

Stúpanie z južnej strany, čiže z regiónu Horná Nitra, začína priamo v obci Kľačno. Pokiaľ vchádzate do obce zo severu, tak kúsok za tým, ako do nej vojdete, je odbočka na Kláštor pod Znievom - týmto smerom je potrebné sa vybrať. Stúpanie začína prakticky okamžite za odbočkou. Spočiatku v obci je veľmi mierne, na úrovni 1-2%. Neskôr sa trošku zdvihne, avšak stále sa jedná o veľmi príjemné stúpanie so sklonom na úrovni 3-5%. Takýto profil si udrží prakticky až do konca, takže ide o nenáročný kopec. Po tom, čo absolvujete ostrú pravotočivú zákrutu skoro o 180°, tak už to máte skoro za sebou - koniec stúpania končí tesne za ďalšou ľavotočivou zákrutou.

Povrch je hrubší asfalt, avšak kvalita je úplne postačujúca. Mimo obce prakticky celý čas idete lesom s občasnými peknými výhľadmi na okolie. Ak pôjdete ďalej, zjazdom na Kláštor pod Znievom, sa kvalita cesty ešte podstatne zlepší. V hornej časti si treba dávať pozor, keď sa strieda tieň zo svetlom, pretože práve v tienistých miestach sa nachádza asi na troch krátkych úsekoch rozbitý asfalt. Akonáhle sa sklon zmierni, tak už je to len príjemný šliapavý zjazd až do Kláštora pod Znievom.

Veľkou výhodou tohto stúpania je tranzit. Nenájdete tu veľa áut, celkovo sa jedná o veľmi kľudnú oblasť. Frekventovanejší prechod je na hlavnej ceste južnejšie, keď v Nitrianskom Pravne odbočíte doľava na Martin. Tu by ste išli smerom na obec Rudno cez prechod Vyšehrad. Takže ak sa chcete dostať z Hornej Nitry na Turiec, prípadne aj naopak, Vrícke Sedlo je určite príjemnejšia voľba. Tieto dve stúpania je tiež možné výborne zokruhovať, prípadne si môžete takto predĺžiť trasu, z juhu na sever a naopak.

Autor: Richard Uhrina

Strava segment: https://www.strava.com/segments/11462810

Cez toto stúpanie vedie trasa: Cez Rajec na Martinky

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.