Veľká Javorina (z Cetuny)

Veľká Javorina je najvyšší kopec v Bielych Karpatoch a celkovo druhý najťažší na Považí. Tento text je o alternatívnej trase na vrchol, ktorá sa začína priamo v obci Cetuna.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
6,75858,7%8% - 680m96675,241
7% - 561m
9% - 549m
6% - 489m
11% - 415m

Ak vás klasická cesta na Veľkú Javorinu omrzela a hľadáte zmenu, toto je trasa pre vás. Začína sa v obci Cetuna, kde z hlavnej cesty odbočíte na bočnú cestičku smerujúcu priamo hore k vysielaču. Nejde však o celkom paralelnú cestu na vrchol - po zhruba jeden a pol kilometri sa napojíte na tradičnú cestu vedúcu k Holubyho chate. No tento úvodný úsek je mimoriadne výživný. Ak hľadáte výzvy, táto cesta vás poteší, inak sa jej radšej vyhnite 😛 Celkovo je stúpanie k vysielaču v tejto verzii strmšie a kratšie ako to tradičné - meria 6,7 kilometra, na ktorých zdoláte 585 výškových metrov (priemerný sklon 8,7%). Hlavná cesta na Veľkú Javorinu má parametre 7,2km a 540 výškových (priemer 7,5%)

Stúpanie sa začína krátkym, ale strmým úsekom, ktorý vás privedie do lesa. Tam sa sklon trochu zmierni, a takto pokračuje aj cez lúku. Na jej konci začne ďalší strmý úsek, potom krátky zjazd a za ním nasleduje najhorší úsek. Niektoré pasáže tu dosahujú 18% sklon, hlavne v jednej "esíčkovej" zákrute a na výjazde kúsok za ňou. Záverečný úsek je asi 200m rovinka, kde sa sklon postupne zjemňuje. Povrch cesty v niektorých častiach tohto úvodného úseku je rozbitý. Keďže táto cesta je pre asi 10-15 domov, nie je dôvod ju opravovať. S gravelom tu nemáte najmenší problém prejsť, ale chodí tadiaľto aj veľa cesťákov. Jedine zjazd tadiaľto neodporúčam. Keď sa napojíte na hlavnú cestu vedúcu na vrchol Veľkej Javoriny, k vysielaču vám bude zostávať presne 5 kilometrov. Túto cestu máme už spracovanú v pôvodnom texte o Veľkej Javorine.

Autor: Miloš Jakubec

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/10607690

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.