Transalpina / sedlo Urdele (z Novaci)

Sedlo Urdele sa nachádza v Rumunsku, v pohorí Parâng (Južné Karpaty). Vedie cez neho najvyššie položená cesta v Rumunsku, známa aj ako Transalpina. Stúpanie z južnej strany sa začína v meste Novaci.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
27,116406%8% - 3386m2145149,9HC
7% - 3284m
9% - 3279m
6% - 2947m
10% - 2760m

Cestu cez sedlo Urdele vybudovali už starí Rimania, no jej dnešná podoba sa datuje do roku 1935 za kráľa Karola II. Rozsiahlej rekonštrukcie sa dočkala v roku 2007 a podľa mňa patrí k vrchárskym cykoskvostom, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Toto horské sedlo pozostáva z dvoch „falošných vrcholov“, ktoré sú prepojené náhornou plošinou. Väčšina stúpania je otvorená, takže vás môže počas výjazdu potrápiť vietor a nepriazeň počasia. Osobne som navštívil tento kopec 2x a raz som absolvoval 30 km zjazd pri 5 stupňoch v daždi a poviem vám, stálo to za to. V polovici kopca som zastal a hrial som si ruky na vyhriatom ráfiku od brzdenia ?.

Samotné stúpanie z mesta Novaci patrí do HC kategórie. Meria cez 27 kilometrov a priemerný sklon dosahuje 6%. Sedlo sa nachádza vo výške 2145 metrov nad morom, celkovo tu nastúpate 1640 výškových metrov. Kopec vám už od úvodu nič nedaruje zadarmo. Miestami sa pred vás postaví 19% stena, no strmé úseky sa striedajú z miestami, kde si viete tak trochu „oklepnúť“. Cesta má veľmi dobrý asfalt a snáď jediný rušivý moment boli túlavé psy, ktoré nepríjemne dorážali. No trocha vody z bidónu ich zahnala preč. V cca 2/3 stúpania si môžete spraviť pauzu v rekreačnej oblasti tváriacej sa ako lyžiarske stredisko zo 60tych rokov Papusa. Sú tu reštaurácie a kaviarničky a aj možnosť ubytovania, no vlek som videl len jeden. Odporúčam sa zastaviť, pri jednom výjazde sme tu bývali. Dobrá kuchyňa a veľmi dobré ceny. Finále stúpanie vás ešte potrápi pasážami do 20%, najhoršia časť má asi 500 metrov a cesta je zúžená do jedného profilu. Na vrchole je možné zastaviť sa v kioskoch a kúpiť suveníry alebo občerstvenie. Stúpanie z tejsto strany je inak podstatne náročnejšie než z opačnej, z mestečka Obârşia Lotrului.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Autor: Martin Mastelák

Strava segment: https://www.strava.com/segments/25613383

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.