Transalpina / sedlo Urdele (z Obârşia Lotrului)

Sedlo Urdele sa nachádza v Rumunsku, v pohorí Parâng (Južné Karpaty). Vedie cez neho najvyššie položená cesta v Rumunsku, známa aj ako Transalpina. Stúpanie zo severnej strany sa začína v dedinke Obârşia Lotrului.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
13,37305,5%1% - 1949m212175,571
7% - 1608m
9% - 1328m
8% - 1324m
6% - 1153m

Cestu cez sedlo Urdele vybudovali už starí Rimania, no jej dnešná podoba sa datuje do roku 1935 za kráľa Karola II. Rozsiahlej rekonštrukcie sa dočkala v roku 2007 a podľa mňa patrí k vrchárskym cykoskvostom, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Toto horské sedlo pozostáva z dvoch „falošných vrcholov", ktoré sú prepojené náhornou plošinou. Väčšina stúpania je otvorená, takže vás môže počas výjazdu potrápiť vietor a nepriazeň počasia.

Tak ako sme spracovali toto stúpanie z dediny Obârşia Lotrului, nevedie až do sedla Urdele, ale končí sa na prvom "predvrchole" Muntinu. Odtiaľto totiž cesta pokračuje 3km zjazdom a potom ešte 3km stúpaním (cca 220 výškových metrov), čiže celkovo ešte 6 kilometrov cesty, dokým sa dostanete do samotného sedla Urdele. No ten trojkilometrový zjazd úplne "zdeformuje" údaje o celom stúpaní, preto sme sa rozhodli ho vyznačiť len po spomínaný prvý vrchol. Z tejto, severnej strany je stúpanie každopádne ľahšie ako z opačnej, z mesta Novaci. Meria "len" 14,2 km a priemerný sklon tu dosahuje 5,4%. Úvod je veľmi príjemný, postupne rozkrútite nohy v jemnom stúpaní v pásme lesa. Postupne mizne porast a pritvrdzuje sa aj sklon stúpania. Netreba ho však podceniť, keď som tadiaľto išiel mal som už jedno HC stúpanie v nohách a takisto pasáže cez 21%, takže veľa nechýbalo, aby som v niektorých pasážach takmer zostúpil z biku a tlačil. Dostala ma najmä jedna rovinatá pasáž dlhá niekoľko stoviek metrov, úplne bez zákruty a s možnosťou oklepnúť. A to jazdím 36x30. Cesta je v hornej časti stúpania celkom odkrytá, takže sa vám z nej naskytnú nádherné výhľady. Nezabudnite si so sebou zobrať dostatok občerstvenia, veľa možností doplnenia pitia tu nemáte.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Autor: Martin Mastelák

Strava segment: https://www.strava.com/segments/10312435

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.