Taaienberg

Taaienberg sa nachádza v Belgicku, v blízkosti mesta Oudenaarde. 

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
0,6467,72% - 76m 7719,464
4% - 59m
1% - 56m
5% - 52m
14% - 52m
15% - 43m

Taaienberg preslávil Tom Boonen. Tento kopec sa totiž pravidelne jazdí spolu s inými flámskymi kopcami v prvej "klasike" sezóny, Omloop Het Nieuwsblad. Ide o výnimočné obdobie. Fanúšikovia a médiá sú po dlhej zime hladní po pretekaní, očakávajú veľké veci. Jazdci sú ale opatrní, nevedia akú formu si priniesli do novej sezóny. A práve na tomto kopci legendárny cyklista Tom Boonen vždy prelomil status quo. Tvrdým nástupom roztrhal pelotón a za pár minút sa ukázalo, kto na to má a kto nie. A tak sa zrodila tradícia, že vo februári celý cyklistický svet čaká na prvý výšľap na Taaienberg (tento rok opäť potvrdil svoju úlohu, sformoval sa na ňom víťazný brejk s Van Avermaetom, Saganom a ďalšími...).

Taieenberg nie je skrz svoje dispozície ťažké stúpanie. Strmšia pasáž je pomerne krátka a nachádza sa v strede kopca. V porovnaní s väčšinou ostatných flámskych kopcov má však ešte jedno špecifikum. Popri celej jeho dĺžke je natiahnutý "luxusný" betónový žľab, po ktorom idete ako po diaľnici. Bez jedného otrasu, kociek sa nemusíte ani dotknúť. V rámci pretekov tak býva boj najmä o to, kto sa dostane do tohto žľabu ako prvý. Predbiehať v plnej rýchlosti na kockách je totiž problém. Bežný smrteľník si však môže vybrať. Ak sa chce cítiť ako vo Flámsku, vyjde si Taaienberg po kockách. Ak nie, môže si to uľahčiť.

 

 

Cez toto stúpanie vedie trasa: Mini Flanders

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.