Oude Kwaremont

Oude Kwaremont sa nachádza v Belgicku, v blízkosti mesta Oudenaarde. 

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
2,5913,63% - 324m 10313,094
2% - 278m
4% - 246m
9% - 203m
1% - 200m
8% - 156m

Už pri letmom pohľade na hore uvedené údaje môže mať väčšina ľudí pochybnosti, prečo je práve Oude Kwaremont jeden z najslávnejších kopcov Flámska. Dva a pol kilometra a 96 výškových metrov? 3,6% priemerný sklon? Veď taký kopec by nestál za zmienku ani pri Nových Zámkoch, nieto ešte v konkurencii Paterbergu, Koppenbergu a ďalších velikánov Belgicka...

Nuž ale história pozná veci inak. Práve na tomto miernom stúpaní s maximálnym sklonom 11% sa každoročne odohrávajú súboje medzi najlepšími cyklistami sveta. Sú to totiž cyklisti, ktorí tvoria preteky, nie terén. Tí čo jazdia aj inak než len do pohody vedia, že aj na najmenšom briežku sa dá zničiť, ak sa chce 🙂 Zatiaľ čo profíci vyletia Oude Kwaremont za štyri minúty, väčšina amatérov sa hore nedostane ani za deväť. To je dvojnásobná rýchlosť... A faktom je, že kocky na tomto stúpaní merajú viac než dva kilometre, čo si vyberie svoju daň. Ak na pavé neviete jazdiť, doslova z vás vytrasie dušu. S našimi slovenskými kockami sa tie belgické vôbec nedajú porovnať. Medzery medzi nimi sú oveľa väčšie a otrasy tým pádom silnejšie. To je ďalší dôvod, prečo sú flámske kopce náročnejšie ako naše. Krásny asfaltový povrch je obrovský luxus.

Oude Kwaremont je takisto špecifický aj tým, že ako jediný kopec s pavé vedie pomedzi obytnú štvrť. Takže pravidelne sa tu na pretekoch stretne obrovská kulisa fanúšikov, čo dodáva tomuto miestu magický charakter. 

 

 

Cez toto stúpanie vedie trasa: Mini Flanders

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.