Mošník (z Banského)

Vrch Mošník sa nachádza v Slanských vrchoch, medzi Košicami a Michalovcami. Stúpanie z tejto strany sa začína v obci Banské.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
9,75775,97% - 1125m 91155,921
6% - 1015m
5% - 888m
8% - 845m
3% - 787m
9% - 709m

Stúpanie vedie zo začiatku po ceste 2. triedy č. 576, ktorá spája Vranov nad Topľou s Herľanmi. Na tomto úseku je trochu horší asfalt. Po približne šiestich kilometroch stúpania sa dostanete do Herlianskeho sedla, z ktorého odbočíte vľavo, už smerom na samotný vrchol Mošník. Rampa môže byť niekedy zatvorená, pre chodcov a cyklistov je to však O.K. (na vrchole je radar pre letecké navigačné služby, tak aby sa tam kadekto na aute nepremával...).

Cesta vedie lesom a na tomto úseku si môžete vychutnať už nový, kvalitný asfalt. Na stúpaní a ani hore vrchole nie je možnosť občerstvenia, obchody sú jedine v dedine Banské alebo na druhej strane Herlianskeho sedla, v Herľanoch. Tam sa oplatí zastaviť aj pre unikátnu zaujímavosť,  jediný studený gejzír v strednej Európe. Ďalšie sú podľa Wikipedie aktuálne už len v nemeckom Andernachu a na Islande. Jeho návštevu však treba dobre načasovať, erupcia je každých 34-36h 🙂

Autor: Marek Ecegi

Keďže žiadna interaktívna webová mapa túto cestu nepozná, musíme si tentokrát vystačiť so starou dobrou, ručne vyznačenou trasou 🙂

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/8069450

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.