Rossfeld Panoramastrasse (Rakúsko/Nemecko)

Celková vzdialenosť: 90 km

Prevýšenie: 1 830 metrov

Kopce: Rossfeld

Trasa: Faistenau - Hallein - Marktschellenberg - Salzburg - Baderluck - Faistenau

15 rossfeld

 

 

Tip na túto trasu poslal Milan Kiac:

V Nemecku (presnejšie v nemecko-rakúskom pohraničí, v blízkosti Salzburgu), sa v Národnom parku Berchtesgaden nachádza nádherná okružná vyhliadková cesta Rossfeld Panoramastrasse (pre motorové vozidlá spoplatnená). Prejsť si ju môžete aj v rámci tejto trasy, ktorá začína v rakúskej dedinke Faistenau. Odkiaľ cesta vedie nádhernou roklinou Strublklamm a pokračuje popri potoku Almbach, na ktorom je vodná nádrž Wiestelstausee, až do mesta Hallein.

 

rossfeld 01

 

Za Halleinom vás čaká hlavná výzva dňa - stúpanie na Rossfeld, po spomínanej panoramatickej ceste. Stúpanie sa začína hneď za mostom cez rieku Salzach, vo výške 461 m.n.m. Prvých 6 km je výživných, v priemere okolo 6-8%. Už za dedinkou Bag Dũrrnberg ale prejdete cez hranicu do Nemecka, preto stúpanie na Rossfeld "patrí" de facto Nemecku.

 

rossfeld 02

 

Za rakúsko-nemeckou hranicou sa sklon zmierni, ale po dvoch kilometroch opäť naberie na strmosti. Tu za rázcestím sa začína samotná panoramatická cesta. Za mýtnicou jej sklon už neklesne pod 10%. Našťastie sa v týchto miestach otvárajú výhľady na okolité končiare i do údolia Berchtesgadenu, takže cyklista ani nevníma tú námahu. Po piatich kilometroch utrpenie končí, výškomer aj miestna tabuľa ukazuje 1500 m nad morom a nás víta miestny bufet. Pri dopĺňaní tekutín a energie sa môžete ďalej kochať nádherným výhľadom na Salzburg a alpské velikány.

 

rossfeld-06

 

Za bufetom nasleduje ešte krátke stúpanie, chvíľka rovinky s výhľadom na východ (pohoria Tennengebirge a Dachstein) a potom už len množstvo zákrut a klesanie. Milovníci zjazdov sa tu môžu dokonale vyšantiť. Na 14 km sme klesli o vyše 1000 metrov.

 

rossfeld-07

 
Po nádhernom vysokohorskom zážitku vás čaká ešte 40 prevažne rovinatých kilometrov, späť do Faistenau. Trasa vedie najskôr na sever až do Salzburgu, odtiaľ už na východ, v miernom stúpaní. Po tejto trase máte v nohách celkovo cca 90 km a 1800 výškových metrov.

Samotná Rossfeld Panoramastrasse meria 15,4 km a jej výškový rozdiel činí cca 1100 m. Na jej koncoch sú mýtnice, pri dedinkách Oberau a Obersalzberg. Táto cesta je známa aj z toho dôvodu, že kúsok od nej stojí Kehlstein - vyhliadkový vrch, na ktorom si dal Hitler postaviť letné sídlo s názvom Orlie hniezdo – vo výške 1834 m.n.m.:

 

rossfeld-05 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.