Počúvadlo

Počúvadlianske jazero sa nachádza v Štiavnických vrchoch, neďaleko Banskej Štiavnice. Patrí k obľúbeným lokalitám pre cyklistov i turistov.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
9,33663,96% - 1000m68831,573
5% - 832m
4% - 785m
7% - 703m
2% - 678m
1% - 649m

Štiavnické tajchy lákajú turistov a cyklistov v každom ročnom období. Malé či väčšie jazerá uprostred týchto lesov sú pastvou pre oči i dušu. Počúvadlo, ako zľudovel názov tohto jazera, patrí medzi najväčšie a najnavštevovanejšie. Ak sa k nemu chcete dostať z južnej strany, v smere od Levíc či Krupiny, vaša cesta povedie cez toho stúpanie. Začína sa v obci Baďan a meria bezmála 10 kilometrov. Ale netreba sa toho báť. Strmšie pasáže tu prakticky nie sú a keďže v strednej časti sa nachádza aj niekoľko rovinatých/klesajúcich úsekov, priemerný sklon celého stúpania dosahuje prijateľné 4% .

Čaká vás tu krásna cyklistika... cesta sa celý čas kľukatí lesom, občas sa vám však ukážu výhľady na okolité kopce s dominantným Sitnom. Ak práve netrafíte niektorý frekventovaný letný víkend, tak aj premávka tu býva minimálna. V okolí jazera je niekoľko hotelov/kolíb/bufetov, takže oplatí sa tu naplánovať aj nejakú dlhšiu prestávku 🙂 Ak budete pokračovať z Počúvadla ďalej na sever, smer Štiavnické Bane, cesta ešte pokračuje v stúpaní. Ale opäť nič mimoriadne, v podobnom sklone ako je celý kopec.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/18551855

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.