Pirnagov vrch (z Vinného)

Pirnagov vrch sa nachádza pri Michalovciach, vo Vihorlatských vrchoch.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
4,32555,9%5% - 635m47631,283
4% - 541m
7% - 505m
11% - 370m
6% - 364m

Ak vyrazíte na bajku od Zemplínskej Šíravy smerom na Humenné, popri klasickej rovinatej ceste máte aj kopcovú alternatívu, cez stúpanie na Pirnagov vrch. Oficiálne sa toto stúpanie začína v obci Vinné, pri rovnomennom jazere. No ak začínate od Zemplínskej Šíravy, treba počítať s úvodným 2,5km úsekom, kde už cesta mierne stúpa (hlavne ak máte nadváhu ako ja ?). Momentálne je prejazd touto cestou pre autá zakázaný, aj keď občas tu nejaké auto s povolením stretnete. Cesta vedie po celý čas lesom a lemuje vojenský priestor Valaškovce, takže ako to býva zvykom, pred jazdou po tejto ceste si treba overiť obsadenosť výcvikových priestorov a prípadných obmedzení. Samotné stúpanie je pomerne náročné, v strednom úseku preverí vaše nohy aj pomerne ostrým, 10-11% sklonom. Asfalt je tu miestami menej kvalitný, no pri ceste nahor nepredstavuje problém. Skôr pri zjazde do Vinného treba dávať pozor.

Počas letnej sezóny nájdete pri Vinianskom jazere viacero možností občerstvenia, mimo sezónu tu funguje hotel. V krajnom prípade viete vždy niečo nájsť na Zemplínskej Šírave. Po zjazde na druhú stranu prejdete zase popri viacerých krčmách resp. miestnych potravinách a neďaleko je už Humenné s väčšími možnosťami. Pridáme ešte tip na obľúbenú trasu v tejto lokalite – vedie cez Pirnagov vrch, v kombinácii so stúpaním na Bykov grúň. Dokopy ide o výživnú, 50km okružnú trasu s dvojitým prechodom cez Vihorlatské vrchy. A celkom na záver malý tip pre MTBčkárov – na ceste v smere od jazera Vinianskeho jazera je odbočka k Vinianskemu hradu. Výhľady tam neočakávajte, ale zato si môžete užiť cca 700m úsek, ktorý má priemerný sklon cez 10% 😉

Autor: Alexander Magyar

Strava segment: https://www.strava.com/segments/15325473

2 názory k “Pirnagov vrch (z Vinného)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.