Bratislava, Záhorie

Pezinská Baba (z Pezinku)

Pezinská Baba sa nachádza v Malých Karpatoch. Na tento kopec vedú dve stúpania, z Pezinku i Perneku, a sú takmer identické.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
5,12244,33% - 327m 53123,623
6% - 299m
7% - 295m
2% - 291m
1% - 272m
5% - 255m

Pezinská Baba patrí medzi najznámejšie stúpania na Slovensku. Či je to spôsobené vysokou frekvenciou hlásení cez dopravné servisy, alebo automobilové preteky do vrchu, ťažko povedať. Nič to nemení na veci, že Baba je známa, a preto si to tam často namieria aj cyklisti.

Ide o veľmi príjemné stúpanie. Cesta sa začína plynulo zdvíhať už od Pezinku, takže každý sa môže pred stúpaním dostatočne zahriať. Najčastejšie je za "oficiálny" začiatok stúpania považovaná obrovská návesná tabuľa ponad cestu približne 5 km od vrcholu. Odtiaľto už väčšina stúpania pokračuje v 4-6% sklone, aj preto ide v rámci Malých Karpát o jedno z najľahších stúpaní. Cesta sa väčšinu času príjemne kľukatí, mínusom je hustá premávka a častý výskyt nevybúrených motorkárov/autíčkarov.

Ukážka serpentín a "cieľovej rovinky":

07 pezinska baba 3

07 pezinska baba 2

Výškový profil Baby z Pezinku výnimočne nie je celkom presný (odchýlku môžete vidieť na všetkých dostupných topografických mapách) - ak ste už na Pezinskej Babe niekedy boli, isto potvrdíte, že žiadne 12% úseky tam nie sú, a ani taký výrazný zjazd pred vrcholom...

29 pezinska baba z pezinku

Ak sa teda na svoju premiéru na Pezinskej Babe ešte len chystáte, nemusíte sa báť.  Žiadne červené úseky vás tam nečakajú 😉

Strava segment: https://www.strava.com/segments/12125415

Cez toto stúpanie vedie trasa: Tour de Malé Karpaty

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.