Paris – Roubaix (Francúzsko)

Vzdialenosť: 170 km

Prevýšenie: 550 m

Pavé: 27 sektorov v celkovej dĺžke 52,5km

Trasa: Busigny - Roubaix

12 paris roubaix

Prvý ročník Paris - Roubaix sa uskutočnil v roku 1896. Bolo to len krátko potom, čo bol vynájdený bicykel v takej podobe, ako ho poznáme dnes. Bolo to o sedem rokov skôr, než vznikla Tour de France. A o 31 jeden rokov pred prvými majstrovstvami sveta v cyklistike. Dôvodov, prečo sa celý svet závratným tempom mení, ale Paris - Roubaix zostáva, je viac. Mnohí cyklisti sa po absolvovaní tejto trasy zhodujú na zopár veciach: to čo zažijete tu, nezažijete nikde inde. Či už z pohľadu atmosféry, náročnosti, prostredia... je to jednoducho jedinečná trasa. Aj preto jej prischlo pomenovanie Peklo severu či Kráľovná klasík. Z týchto dôvodov sme urobili výnimku a túto trasu zaradili do našej databázy napriek tomu, že na nej nie je žiadne väčšie stúpanie.

Absolvovať Paris - Roubaix môžete vždy deň pred profíkmi, v rámci podujatia Paris - Roubaix Challenge. Na výber máte 70, 140 alebo 170 kilometrovú trasu, podľa vašej kondície a odvahy. Ak preferujete sólo jazdu, môžete si od nás stiahnuť .gpx súbor do navigácie a prejsť si túto trasu po svojom. Stačí ak kliknete na "Send to device" v okne s mapou. Ísť sem na blink naozaj neodporúčam, trasa vedie neskutočným bludiskom poľných cestičiek cez francúzsky vidiek. Po mojej skúsenosti ale rozhodne odporúčam absolvovať oficiálny Challenge. Podujatie má na starosti A.S.O., podobne ako závod profesionálov. Aspoň v roku 2015 bolo perfektne zorganizované. Celá trasa výborne označená, križovatky zabezpečené a v pelotóne si zajazdíte so stovkami cyklistov z celého sveta. Keďže štart je priebežný, na celej trase som nezažil ani jednu "zápchu". Pelotón sa natiahne na niekoľko kilometrov, takže celé hodiny buď dobiehate nejaké skupinky cyklistov alebo vás na kockách predbiehajú francúzski a belgickí šialenci.

23 roubaix 2

170 kilometrová trasa sa začína v Bussigny, približne 10 kilometrov pred prvým úsekom kociek. Je to prakticky identická trasa s originálnym pretekom, preskočíte "len" úvodných 83 kilometrov, ktoré aj tak neobsahujú žiadne úseky kociek. Čaká na vás teda 27 sektorov "pavé", v celkovej dĺžke 52 kilometrov. Takto vyzerá jazda na nich:

Práve ste sledovali 2 minúty "otrasov" z pavé. V reáli na nich strávite niečo okolo dvoch hodín, podľa toho ako rýchlo vám to po kockách pôjde. Na záberoch je krásne vidieť aká pohodlná je jazda po ceste alebo na hline vedľa nej, a čo sa stane ak s bicyklom vojdete na kocky. Skutočne, otrasy z nich sú také silné, že bicykel aj napriek 80+ kilovej váhe podomnou skákal ako splašený kôň. Vibrácie lomcujú celým telom, takže po čase máte pocit, že svaly na rukách a nohách sa vám odtrhnú od kostí. Občas pre silné otrasy vidíte rozmazane. Kamoš mal v cieli na dlaniach mozole. V snahe minimalizovať nepríjemný pocit sa skúsite postaviť zo sedla, ale hneď zistíte, že potom je bicykel úplne neovládateľný. Keďže tieto úseky majú od 700 metrov do 3,7 kilometra, každý vám zaberie zhruba 2 až 12 minút jazdy. Prvých pár úsekov kociek to celkom ide. Ale ako sa kumuluje únava, každý ďalší sektor vám dá viac zabrať. Po dvoch desiatkach sektorov pavé ste úplne rozbití a zdolávanie záverečných je čisto otázka psychiky a vôle.

23 roubaix 1

Ako bonus nám prvé dve hodiny mierne pršalo, takže väčšinu pavé sme prešli "namokro". A to je skutočné peklo. Keď sú kocky pokryté blatom, kolesá sa na nich šmýkajú ako na ľade. Keďže všetky sú inak oblé alebo šikmé, predné i zadné koleso spod vás konštantne utekajú. V legendárnom úseku Trouée d'Arenberg, kde kocky pokladali ešte v časoch  Napoleona Bonaparteho, som aj preto dosiahol priemernú rýchlosť 9km/h. Išlo čisto len o ekvilibristiku, udržať sa na bicykli. Niet divu, že každý cyklista, ktorý to po 5-6 hodinách v zdraví dotiahne až na velodróm v Roubaix, a urobí tu slávnostné kolečko, prežíva ťažko opísateľné pocity. Paris - Roubaix je tvrdá, nehostinná trasa, ktorá sa svojou atmosférou nedá porovnať so žiadnym iným pretekom. Preto je garanciou veľmi silného zážitku. Naozaj si neviem predstaviť epickejšiu jazdu, než práve na týchto francúzskych kockách. 

23 roubaix 3

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.