Okolo Poľany

Vzdialenosť: 134 km

Prevýšenie: 1 900 m

Kopce: Vrchdolinka, Tlstý vrch, Raticový vrch, Horná Mičiná

Trasa: Banská Bystrica - Brezno - Hriňová - Detva - Čerín - Banská Bystrica

09 Okolo Polany 2

 

Na tomto okruhu v regióne Banskej Bystrice okúsite všetky možné terény. Nájdete tu dlhší rovinatý úsek, jedno náročné stúpanie, zopár menších kopčekov a na záver aj extrémne strmú stenu. Každá časť tejto trasy si na vás pripraví niečo nové, nuda vám tu rozhodne nehrozí 🙂 Keby sa vám aj napriek tomu samotná jazda naprieč Poľanou málila, v júli sa na tomto okruhu konajú preteky, Tour de Volcano. Vždy sa tu stretne silná konkurencia, je s kým si porovnávať sily.

Úvodných 40 kilometrov z Banskej Bystrice vedie údolím medzi Nízkymi Tatrami a Poľanou, do Brezna. Veľmi príjemný úsek. Ak trasu absolvujete v pelotóne v rámci spomínaného preteku, pripravte, že do Brezna dorazíte za niečo menej ako hodinu. Raz darmo, v balíku to ide ľahšie 🙂

Za Breznom si vaše nohy budú musieť zvyknúť na nový rytmus. Prichádza prvé stúpanie, na Vrchdolinku. Je skôr symbolické, 4. kategórie. Kúsok za ním sa však nachádza hlavná prekážka dňa, Tlstý vrch. Ten už má osem kilometrov a riadne preverí vašu kondíciu.

 

13 Okolo Polany

 

Keď ho zvládnete, čaká vás pár kilometrov po zvlnenom hrebeni a zjazd na druhú stranu Poľany. Ale to len preto, aby ste sa v Hriňovej mohli opäť do nej pustiť, tentokrát z južnej strany. Raticový vrch nepatrí medzi veľmi náročné stúpania, no počítajte so zopár strmými pasážami nad 10%.

Po tomto stúpaní si na chvíľu od kopcov odpočiniete. Nasleduje tranzitný úsek ponad Detvu, ktorý má mierne zvlnený profil. Cesta sa v rámci neho stočí na sever a vy už budete cítiť Banskú Bystricu vo vzduchu. Než ju dosiahnete, čaká vás ale ešte jedna chuťovka. Stena za Hornou Mičinou. Tento krátky, intenzívny kopec s priemerom cez 11% z vás dostane aj posledné zvyšky síl. Po ňom nasleduje už len zjazd, krátky úsek nespevnej cesty a Banská Bystrica.

Svojim profilom je tento okruh naozaj zaujímavý, každá časť má svoje čaro. 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.