Monte Grappa (z Bassano del Grappa)

Monte Grappa sa nachádza v Taliansku, v Benátskych Alpách. Na vrchol vedú viaceré trasy, táto sa začína v Bassano del Grappa.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
26,515605,97% - 7 050m 1710137,2HC
8% - 5 456m
6% - 3 237m
9% - 2 214m
3% -1 266m
2% - 1 227m

"Toto 26 kilometrov dlhé stúpanie s Ø 5,9% som absolvoval v roku 2017, v rámci stého ročníka GIRO d'Italia. Pod vrcholom bola jedna z vrchárskych prémií. Na Monte Grappa vedie viacero ciest. Samotný vrchol tvorí ikonický pamätník na urputné boje v 1. svetovej vojne. Bol súčasťou bojov v okolí rieky Piava. Samotnú Grappu Taliani za obrovských obetí ubránili.

 

 

Cesta, ktorou som šiel na Monte Grappa je jednu z dvoch trás počínajúcich v mestečku Bassano del Grappa. Stúpanie sa dá rozdeliť na dve časti. Prvá časť z Bassano del Grappa po Campo Solagna vedie neustálymi serpentínami v lesoch. Stúpanie je pomerne rovnomerné s očíslovanými zákrutami. Cesta je pomerne kvalitná s normálnou prevádzkou automobilov. Výhľady do údolia sú občasné, po väčšinou v serpentínach.

 

Po príchode do Campo Solagna sa dá občerstviť. Na Taliansko štandardná cena piva (5,50€). Nasleduje kratučké klesanie. Ráz krajiny sa zmení. Cesta už nevedie hustými serpentínami, ale dlhými rampami po úbočiach kopcov.

 

 

Všade sú pamiatky na vojnu. Rôzne kryty, pamätníky. Kopce sú vraj celé prevŕtané podzemnými chodbami. Objavuje sa aj samotný vrchol, ale ten sa zdá nedosiahnuteľný. Cesta postupne viac „zostrmieva“. Opäť sa ukážu serpentíny. Postupne sa cesta spája s cestičkami z iných údolí. Pred poslednou serpentínou sa napojí aj druhá cesta z Bassana. Samotný vrchol tvorí monumentálny pamätník na boje. Bicykel k pamätníku možno iba vytlačiť, ale miestni to nemajú radi. Pár metrov pod vrcholom je horská chata, kde ho možno nechať.

Info poslal Ivan Pio Wlachovský.

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/667626

 

Názor k “Monte Grappa (z Bassano del Grappa)

  1. Spätné upozornenie: Sumár 2017 – Cyklokopce

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.