Maloja Pass

Maloja Pass je horský priesmyk na juhu švajčiarskych Álp. Stúpanie pretína taliansko-švajčiarsku hranicu, takže jeho začiatok sa nachádza ešte v talianskej obci Chiavenna.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
3214904,72% - 3608m1815114,18HC
3% - 3463m
4% - 2941m
5% - 2476m
6% - 2372m
7% - 1929m

Maloja vôbec nie je typické horské sedlo. Ak sem vyjdete zo západnej, talianskej strany, na 32 kilometroch zdoláte úctyhodných 1500 výškových metrov. No ak by ste za odmenu čakali podobne dlhý zjazd na opačnej strane, trpko by ste zaplakali. Na druhej strane kopca sa totiž nachádza údolie Oberengadin. Je síce krásne, no ide o rovinatú cestu, len zopár desiatok výškových metrov pod úrovňou sedla Maloja. Aj preto mu prischol prívlastok "priesmyk, ktorý nikdy nebol". Fakt, že toto sedlo má fakticky len jednu stranu, z neho robí geografický unikát.

Čo sa týka samotného stúpania, zo začiatku je to celkom pohoda. Neskôr sa už vyskytnú aj strmšie úseky a najmä ten druhý pred koncom dá zabrať. Keďže ide o mimoriadne dlhé stúpanie, voda sa dá doplniť napríklad v dedine Casaccia, na 27. kilometri. Asfalt je na tomto stúpaní výborný. Hore vás čaká krásny výhľad na švajčiarske Alpy a jazerá. Toto stúpanie sa dá v rámci jednej trasy skombinovať napríklad s okružnou jazdou okolo jazera Como a zažijete typickú alpskú atmosféru.

Autor: Laco Bránický

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/6995403

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.