La Forra

La Forra sa nachádza pri Gardskom jazere v severnom Taliansku. Tu sa začínajú talianske Alpy. 

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
32006,77% - 1 263m 54829,673
6% - 1 149m
5% - 338m
8% - 261m
3% - 206m
4% - 191m

Celým názvom Strada della Forra, táto cesta je často titulovaná za najkrajšiu cesta na svete. Winston Churchill ju označil za 8. div sveta, reklamné agentúry sem pravidelne chodia natáčať klipy, filmári z Hollywoodu zase automobilové naháňačky (napr. James Bond, Quantum of Solace). Dôvodom je tento jedinečný trojkilometrový úsek, ktorý sa v roku 1913 podarilo Talianom vytesať priamo do skál. Cesta je taká kľukatá a prešpikovaná tunelmi a mostami, že žiadna mapa ani navigácia ju nezobrazuje správne 🙂 Široká je väčšinou len pre jedno auto, aj to len nízke a úzke. Ak sa vyberiete na dovolenku ku Gardskému jazeru, La Forru by ste si rozhodne nemali nechať ujsť...

 

 

10 la forra b

10 la forra c

 

Ak si ju idete prejsť zospodu, teda od jazera, treba sa pripraviť na jeden špeciálny tunel. Sú ich tu desiatky, ale tento jeden jediný je bez osvetlenia. Keďže má približne 700 metrov, pôjdete v absolútnej tme (ten krúžok svetla 20x20cm pred predným kolesom sa veľmi nepočíta). Kto má problém s tmou alebo uzavretými priestormi bude mať problém to prejsť na aute, nie ešte na biku. Cesta pritom celý čas stúpa, približne o 2%, takže nedá sa to ani "preletieť". Skutočne zvláštny pocit, ťahať zopár minút v absolútnej tme a tichu. Nevidieť si ani na nos, len chlad a tma vás zviera zo všetkých strán... brrrrr. Pamätám si, že keď som vyšiel z toho tunela, tepovku som mal blízko 180.

 

10 la forra d

 

Keď to ale zvládnete, La Forra sa vám odmení nádherným stúpaním. 3 kilometre po vytesaných cestách, väčšinou na úrovni 7-8%. Nič krajšie som ešte na biku nezažil. 

39 la forra

 

Celkovo, Gardské jazero je perfektná destinácia pre bikerov. Najmä horských, je tu pripravených množstvo trailov aj zjazdov. Ale na svoje si rozhodne prídu aj priaznivci cestnej cyklistiky. Len treba počítať s tým, že v severnej časti jazera rovinu nenájdete. Buď idete 8-12% stúpaním od jazera, alebo smerom k vode zjazdujete. Pre lepšiu predstavu, pozrite si aj ďalšie kopce v tesnej blízkosti od La Forry - Voltino a Passo Nota

 

10 la forra f

 

 

10 la forra e

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.