Kubínska hoľa (z Oravského Podzámku)

Kubínska hoľa sa nachádza v Oravskej Magure, stúpanie z tejto strany sa začína v Oravskom Podzámku.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
116515,98% - 2 612m 110062,371
6% - 1 853m
7% - 1 408m
4% - 1 251m
5% - 1 036m
9% - 951m

"Tentokrát som sa vydal na Kubínsku hoľu menej známou variantou. Začína v Oravskom Podzámku, priamo pod zámkom. Držal som sa modrej turistickej značky. Prvý kilometer vedie po pomerne frekventovanej ceste číslo 78. Z cesty vedie odbočka doľava (modrá značka). Po pár metroch je závora. Nečakajme diaľničnú kvalitu asfaltu, ale dá sa.

 

 

Stúpanie dáva zabrať hneď od začiatku. Prakticky stále hore kopcom, cca 6 km s priemerom 7%. Občas sa otvárajú krásne výhľady na Oravský Podzámok a dolinu Oravy. Nasleduje miernejšia časť, taká pílka, kopček dolinka, v dĺžke 2,5 km. Na oddych stačí. Stúpanie opäť začne, ale na chatu je to už len zhruba 1,5 km s priemerom 8%.

 

V prudkej pravotočivej serpentíne sa pripája aj známejšia cesta z Dolného Kubína. Samotná Chata Kubínska hoľa je v nadmorskej výške cca 1 100 mnm, dá sa tam občerstviť. Tu končí výstup pre cestné bicykle. Ak idete na MTB, dá sa vyjsť až na vrchol Minčol, do výšky 1 394mnm. Je to približne ešte 3 kilometre stúpania s priemerným sklonom 11%. Samotný vrchol Minčola nesľubuje žiadne výhľady, ale len pár metrov pod ním si milovníci výhľadov prídu na svoje. Pre cestopisov chtivých som svojho času napísal o mojej túre krátky článok: https://cyklo.hiking.sk/hk/ar/2733/11_narodeniny_stretnutie_na_mincole.html?ref=ap&rn=3."

Info poslal Ivan Wlachovský.

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

 

Názor k “Kubínska hoľa (z Oravského Podzámku)

  1. 19.6.2021 som absolvoval výstup z Podzámku a zjazd do Kubína, na cesťáku. Absolútne neodporúčam ani jednu alternatívu pre cesťák.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.