Havran (z Banky)

Sedlo Havran sa nachádza v Považskom Inovci, neďaleko Piešťan.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
42245,66% - 1941m 40227,743
5% - 1461m
4% - 177m
1% - 159m
7% - 124m
3% - 87m

Havran je jedno z najznámejších stúpaní v tejto oblasti, na trasách medzi Považím a Ponitrím sa prakticky nedá minúť. Cesta sa príjemne kľukatí úbočím, je tu niekoľko ostrých i tiahlych zákrut. Stúpanie sa vyznačuje vzácne vyrovnaným sklonom, prakticky na celej dĺžke si drží úroveň 5-6%. Jedno tempo si viete bez najmenšieho vyrušenia udržať odspodu až nahor.

Toto stúpanie je už tradičnou súčasťou trasy Sereďmaratónu - cyklistického preteku otvoreného aj pre verejnosť. Na vrchole je tradične občerstvenie a udeľuje sa tu horská prémia. Pre spomínaný mimoriadne vyrovnaný sklon je tu len ťažko nájsť miesto vhodné na prípadný nástup 🙂 Sklon je o niečo strmší len v jednej ostrej zákrute, hneď za reštauráciou Furman na zhruba 2,5. kilometri.

Pre cyklistov-gurmánov je tu viacero príležitostí na občerstvenie - v polovici stúpania sa nachádza už spomínaná reštaurácia Furman, na druhej strane kopca motorest Čertova pec. A na vrchole je základný bufet. Cykloturisti si môžu zase urobiť prestávku pri spomínanom motoreste, nachádza sa tam voľne prístupná jaskyňa Čertova pec. Našli sa tam vôbec najstaršie známky jaskynného osídlenia na Slovensku...

dav

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1254010

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.