Eiserne Hand

Stúpanie Eiserne Hand sa nachdáza na severozápadnom okraji Viedne. Začína sa tu Viedenský les - predhorie Álp a obľúbená oddychová lokalita obyvateľov hlavného mesta Rakúska.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
2,627910,79% - 236m455541
14% - 218m
7% - 215m
6% - 215m
11% - 162m
8% - 158m

Toto stúpanie vôbec nekorešponduje so svojim prostredím. Ťaháte si popri pokojnom toku Dunaja, pred vami len neveľké, na prvý pohľad malebné kopčeky. No kto by tu už len čakal takýto krutý kopec? Treba sa pripraviť na peklo - cesta vedie od rieky kolmo nahor, až k pamätníku cisárovnej Alžbety a kostolu sv, Jozefa. Nachádza sa tu aj vyhliadka, z ktorej máte celú Viedeň ako na dlani.

Stúpanie začína pri kostole v Heiligenstadte (asi 5km popri Dunaji za Viedňou smerom na Klosterneuburg). Hneď od začiatku ide do tuhého. Prvý kilometer sa vinie pomedzi vinice v priemernom sklone 14,5%. Cesta je asfaltová, ale príliš úzka na to, aby sa na nej dalo slalomovať. Bola to makačka aj s 30tkou vzadu. Extra krutá je stredná časť stúpania - na 500 metroch tu priemerný sklon dosahuje 18% a to už fakt človeka prevracia dozadu. VeloViewer ukazuje maximálny sklon na úrovni 24%. Výhľad na okolitú prírodu, kopce s kostolom a vyhliadkou si človek v týchto podmienkach veľmi nevychutná.

Až po asi 1,5 kilometri stúpania sa cestička napojí na väčšiu asfaltku, ktorá vedie serpentínami hore ku kostolu. Tu je to už len pohodových 8% cez les. Výhľad zhora na Viedeň stojí za tu námahu. Ja som si to dal hneď dvakrát, raz som fotil a raz som si zašportoval 🙂 A v zjazde medzitým som zavaril karbónový plášť natoľko, že mi buchla duša 😀

Autor: Laco Branický (ak by ste chceli podrobnejšie info o samotnej ceste z Bratislavy do Viedne na bicykli, určite si prečítajte podrobnejšiu reportáž na jeho vlastnom webe o cyklopotulkách TU)

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava link: https://www.strava.com/segments/1077075

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.