Bratislava – Jasná

Vzdialenosť: 315 km

Prevýšenie: 2480 m

Kopce: Donovaly, Jasná

Trasa: Bratislava - Nitra - Banská Bystrica - Ružomberok - Liptovský Mikuláš - Jasná
14 BA - jasna

 

Prejsť 300 kilometrov na bicykli a nie cez práve rovinatý terén, to je výzva pre väčšinu cyklistov. Ak ste to ešte neskúsili, cyklomaratón Bratislava - Jasná je jednou z vhodných príležitostí. Tempo je regulované na cca 30km/h, nečakajú  vás tu teda žiadne šialené nástupy. Pelotón zvyčajne tvorí niekoľko stoviek cyklistov, takže nielenže sa vám v balíku bude ľahko ťahať, ale po celý deň sa budete mať aj s kým rozprávať. Samotná trasa je dobre navrhnutá. Na úvod vás čaká 200 rovinatých kilometrov na rozjazdenie 🙂 a potom dva pekné kopce - Donovaly a Jasná. 

Ak ešte neviete odhadnúť svoje sily, či takúto trasu zvládnete, všeobecné pravidlo vraví: ak máte od zimy najazdených aspoň 2 000 km a zvládnete sami prejsť cca 180km, s absolvovaním tohto cyklomaratónu by ste nemali mať problém. V pelotóne to totiž ide "samo", na rovinách necítite takmer žiadny odpor. Samotná trasa sa dá rozdeliť do šiestich úsekov: 

Bratislava - Sereď. Po skorom rannom štarte zo Zlatých pieskov vás čaká 65 celkom rovinatých kilometrov. Hlavne v úvode treba počítať so šerom a chladnejším počasím. Pelotón sa "oťukáva", pozor na časté zmeny tempa či padajúce fľašky. Pri Seredi je prvá zastávka, možnosť zhodiť teplejšie oblečenie a niečo zjesť. 

20 BA Jasna 01

 

Sereď - Kozárovce. Týchto 60 kilometrov je už mierne zvlnených, ale o žiadnych kopcoch sa ešte nedá hovoriť. Časť trasy vedie aj po rýchlostnej ceste R1, v rámci pelotónu so sprievodom je však úplne bezpečná. Druhá prestávka je na cca 125. kilometri trasy, na čerpacej stanici pred Kozárovcami, s poriadnym občerstvením.

20 BA Jasna 05

 

Kozárovce - Hronská Breznica. Jeden z najkrajších úsekov trasy. Vedľajšia cesta cez Novú Baňu a Žarnovicu je mierne zvlnená, vedie krásnym údolím pomedzi pohoria Vtáčnik a Štiavnické vrchy. Na 183. kilometri je tretia možnosť na občerstvenie a načerpanie síl, pri rieke Hron.

20 BA Jasna 02

 

Hronská Breznica - Donovaly. Z Hronskej Breznice začne cesta už citeľnejšie stúpať. Niekoľko desiatok kilometrov v priemere na úrovni 1-2%, za Banskou Bystricou na vás ale už čakajú Donovaly. Je to náročné, tiahle stúpanie 1. kategórie, preto sa pelotón "rozpustí" a každý si to vyšlape vlastným tempom. Hore sa v rámci dlhšej prestávky na obed všetci počkajú.

20 BA Jasna 04

 

Donovaly - Liptovský Mikuláš. Zjazd z Donovalov je rýchly, pelotón sa ale opäť počká pred Ružomberkom. Do Liptovského Mikuláša sa následne ide vedľajšou cestou, popod Liptovskú Maru. Je to krásny úsek, cez typický Liptov. Keďže je však silno zvlnený, mnohí práve tu prežijú svoje najťažšie chvíle. Najmä psychicky. Ak sa sústredíte len na Donovaly a Jasnú, tieto "brdky" vás nepríjemne zaskočia. Veď v nohách máte už 280 kilometrov.

20 BA Jasna 03

 

Liptovský Mikuláš - Jasná. Pelotón sa opäť pod Jasnou  rozpustí, do centra lyžiarskeho strediska si to každý vyjde za seba. Práve pre svoju povesť lyžiarskeho centra môže znieť tento kopec "hrozivo", ale faktom je, toto stúpanie má pri 9,5km len 450 výškových metrov, takže patrí do 2. kategórie. Už druhá vec je, že začínate naň stúpať po 300 kilometrovej zaberačke. V týchto podmienkach je aj toto stúpanie pre väčšinu cyklistov mimoriadne náročné. Ľudia zosadajúci pre kŕče z bicyklov sú tu bežným javom. 

20 BA Jasna 07

 

Cyklomaratón Bratislava - jasná som absolvoval v roku 2013, čo bol 21. ročník. Z tejto skúsenosti môžem potvrdiť to, čo sa o podujatí hovorí - veľmi dobre zorganizované a zabezpečené - od sprievodu pelotónu, cez občerstvenie, ubytovanie v Jasnej až po odvoz späť do Bratislavy. Samozrejme pre tých, ktorí nebudú mať dosť ani po tejto trase, sa časť pelotónu rozhodne na druhý deň vrátiť do hlavného mesta opäť na bikoch 😉

Na Slovensku sú aktuálne dva cyklomaratóny, na ktorých si môžete vyskúšať prejsť vzdialenosť nad 300 kilometrov. V júni to je Bratislava - Jasná a v júli Trnava - Rysy. Samozrejme, musí byť zaujímavé prejsť si túto trasu aj bez pelotónu, len "po svojom". Na to si ale už trúfnu len dobre trénovaní cyklisti. A asi po inej trase, ísť cez frekventované Donovaly bez pelotónu nie je príjemný zážitok. Lepšou alternatívou ako sa dostať cez Nízke Tatry môže byť Čertovica

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.