Cyklistika v čase koronavírusu

Fascinuje ma, koľko skupín cyklistov vídavam v týchto dňoch na cestách. A teraz to prvý raz nemyslím pozitívne. Nerád strieľam do vlastných radov, no sme blbej situácii, a aby sme sa nedostali do ešte väčších sra*iek, treba dodržiavať určité pravidlá. Základ je nestretávať sa s inými ľuďmi, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Ochranná funkcia rúšok, nehovoriac o nákrčníkoch, ktoré nosíme pri športovaní, je limitovaná. Preto by som vás rád poprosil, správajme sa ako dospelí, zodpovední ľudia:

– dokým sa situácia s koronavírusom nevyrieši, zvyknime si na sólo výjazdy/resp. jazdy len s ľuďmi, s ktorými žijeme v jednej domácnosti
– vyhľadávajme čo najmenej frekventované lokality a cesty, vyhýbajme sa tradičným rekreačným oblastiam
– jazdy si plánujme v časoch, kedy je na cestách najmenej ľudí

Prof. Vladimír Krčméry a ďalší odborníci zdôrazňujú, aký dôležitý je v aktuálnej situácii pohyb na slnku, príjem vitamínu D. Takisto platí, že ak ste vonku naozaj sami (napríklad v lese, široko-ďaleko nikto), môžete si dať rúško/nákrčník dole z tváre, čo je ďalší dôvod, prečo by sme si na vyššie uvedené zásady mohli zvyknúť.

Inak, Cyklokopce sa týmto definitívne prebudili zo zimného spánku  a znovu sa púšťame do mapovania cyklistických stúpaní. Tento rok bude pravdepodobne veľmi odlišný od tých predchádzajúcich. Orava, Tatry či Štiavnické vrchy sú pre mňa momentálne rovnako dostupné, ako Mt. Ventoux ? Známa veta z Forresta Gumpa o živote a bonboniére jednoducho platí… Všetko zlé je však na niečo dobré a dúfam, že Cyklokopce vám napríklad pomôžu objaviť v týchto pohnutých časoch dostatok tých odľahlých, menej známych ciest, kde si budete môcť dať šatky na chvíľu dole z tváre  Pevne verím, že to všetko v zdraví zvládneme. Držme si palce. Správajme sa zodpovedne, nielen na bicykli!

Stačí sa pozrieť do krajín, ktoré sú od nás v pandémii bohužiaľ „popredu“ a myslím, že nikto z nás si nepraje zažiť podobný scenár. Zákaz bicyklovania je oproti tomu, čo nám môže hroziť, úplný šuvix ?

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.