Biely kríž (od amfiteátra)

Biely kríž sa nachádza v Malých Karpatoch nad bratislavskou mestskou časťou Rača. Vedú naň štyri rôzne cesty. 

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
5,83305,76% - 739m 50336,082
1% - 712m
7% - 555m
5% - 491m
4% - 416m
2% - 409m

V Malých Karpatoch nájdete desiatky stúpaní vhodných pre cestné bicykle. Každé má svoje špecifiká, toto je však podľa mňa najzaujímavejšie zo všetkých. Dôvodom je maximálna rôznorodosť trasy - prejdete si na nej klasickým tiahlym stúpaním, 20% stenou a aj krátkymi "hupkami". Každých pár minút musíte meniť tempo, takže ak sa napríklad v rámci Račianskej časovky (vždy 1. mája) snažíte ísť naplno, nie je to vôbec jednoduché. Príjemným bonusom je bufet Včelín hore na Bielom kríži, kde občerstvenie vždy príde vhod. 

Biely kriz

 

Ako vidieť z výškového profilu, úvodný kilometer tohto stúpania sa odohráva v celkom príjemných 7-10%. Na začiatok super. Druhý kilometer ale predstavuje hotové peklo. Tomuto úseku prischla prezývka "Račianske Mortirolo" a je vcelku výstižná. Je tu krátky 20% úsek, po ktorom nasleduje vytrvalých 600 metrov na úrovni 13-18%.  

 

07 Biely kriz 2 

Tento úsek vás potrápi vždy, aj keď si sem prídete len vyvetrať hlavu. Ak nebodaj idete na maximum, dostanete sa na hranicu možností. Keď dosiahnete hrebeň, začína sa druhá polovica stúpania. Ide o ľahšiu časť a na jej úvod vás čaká pomerne mierny 5-6% úsek. Aby to však nebolo monotónne, ďalej nasledujú tri prudšie stúpania (striedanie zelenej a oranžovej farby na výškovom profile). Tie spôsobia, že sa po celý čas nedokážete dostať do jedného tempa. Z 5% stúpania narazíte na 12%, po ktorých rýchlo preraďujete na veľkú pílu pretože zjazd, ale dokým stihnete nabrať poriadnu rýchlosť, už zase podraďujete lebo 10% stúpanie... a tak ďalej. Samozrejme, posledný úsek na vrchol je opäť prudší. Už sa vidíte hore, ale dokým prejdete cez túto lúku, chvíľu to potrvá. 

 

DSC_0577

 

Ak chcete ísť na Biely kríž a nemáte radi prudké stúpania, celkom isto bude pre vás vhodnejšia trasa zo Železnej studničky. Naopak, ak chcete ešte väčšiu výzvu, zamierte sem priamo z Rače (táto trasa je o niečo náročnejšia aj keď na nej nie sú také strmé úseky. "Papierovo" ide o najťažší kopec v Bratislave). Ale ak hľadáte zaujímavú a rozmanitú trasu, toto je vaša cesta. 

 

Cez toto stúpanie vedie trasa: Tour de Malé Karpaty

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.