Veľký Javorník

Veľký Javorník sa nachádza v Moravsko-sliezskych Beskydách, stúpanie sa začína v mestečku Rožnov pod Radhoštěm.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
8,450762% - 1331m91051,071
3% - 1323m
4% - 873m
8% - 742m
6% - 556m
7% - 528m

Medzi valašskými centrami Rožňov a Frenštát, oba pod Radhoštěm, sa nachádza okrem známeho Radhošťa aj 917 metrov vysoký vrch menom Veľký Javorník. Nesie rovnaké meno ako najvyšší vrch Javorníkov, ale tento sa nachádza v Moravsko-slezských Berskydách. Ešte do roku 2017 bol na cestných bicykloch len ťažko zjazdný kvôli starej, značne opotrebenej lesnej asfaltke. Od roku 2018 tu je z veľkej časti už natiahnutý nový kvalitný asfaltový koberec. Priemerný sklon je vo významnej miere ovplyvnený úvodným miernym 2 až 3 percentným stúpaním, na prvých približne 4 kilometroch. V druhej polovici sa cesta zdvihne a to chvíľami v šialených percentách, pričom maximum mi Garmin ukazoval na hodnote 20%. Hneď za týmto peklom je veľmi krátka rovina aby sa cesta za ňou opäť poriadne naklonila a to od 8 do viac ako 13%.

Stúpanie končí pri turistickej chate, ktorá poskytne osvieženie a posedenie na terase s výhľadom. Hlavnou atrakciou Veľkého Javorníka je však vysoká rozhľadňa, z ktorej je jedinečný výhľad na celé Moravsko-slezské Beskydy, Hostýnsko-vsetínsku hornatinu a za dobrej viditeľnosti aj Javorníky, Jesenníky, či Ostravu.

Autor: Vlado Troják

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

  Strava segment: https://www.strava.com/segments/15719405

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.