Tre Cime di Lavaredo (Taliansko)

Ako napovedá samotný názov, Tre Cime di Lavaredo ("Tri štíty nad Lavaredom"), je skupina troch samostatných skalných vrcholov v Dolomitoch, v severovýchodnom Taliansku. Vzhľadom na impozantný vzhľad ide asi o najznámejšiu skupinu štítov v Alpách.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,6610812% - 1 079m 237086,311
13% - 808m
11% - 698m
9% - 521m
10% - 431m
8% - 343m

"Stúpanie sa začína pri reštaurácii, kúsok od jazera Misurina. Ak idete zo severu, zo strany Toblachu, odbočíte naň 160 stupňovou zákrutou vľavo. Už v prvom kilometri nastúpate asi 130 výškových metrov, čo znamená 13% “na zahriatie”. To ste ešte len vo výške 1 888 metrov nad morom, preto sa netreba plašiť, to najťažšie ešte len príde. Predtým si však môžete vydýchnuť na najľahšom úseku kopca - po pravej strane sa vám ukáže krásne jazero a od neho nasleduje približne dvojkilometrové klesanie. V rámci neho prejdete cez “mýtnu” bránu, no pre bajky je vstup zadarmo. Kúsok za ňou sa pred vami ukážu prvé zákruty a to pravé stúpanie. Najväčšia porcia je medzi kótami 3,5km a 7,5km. Na týchto štyroch kilometroch prekonáte 525 výškových metrov, čo znamená priemerne 13%. Avšak sú tam úseky so sklonom 15% a posledná pravotočivá zákruta s 18%.

98 tri cime di lavaredo

 

Keďže Tre Cime di Lavaredo je pomerne známe miesto (okrem iného 7x na trase Giro d'Italia, v r. 2013 tu vyhral Nibali), po ceste jazdí dosť áut, autobusov a motoriek. Všetci ale boli ohľaduplní a počkali na to najsprávnejšie a najbezpečnejšie miesto na predchádzanie. Zákruty sú krásne klopené, takže v nich sa dá trošku oddýchnuť – asi tých 3 až 5 miernejších šliapnutí, keď využívate rozum a protismer ak nič nejde oproti 😉

 

DSC_1506

 

Ako obyčajne na takých stúpaniach je posledný kilometer viac o hlave. Ale najmä netreba urobiť tú chybu ako som urobil ja - na parkovisku pre autobusy som nasledoval ceduľku s bajkom (motorkou) rovno k chate. Na ten skutočný vrchol (so spomínanými 18%) musíte pokračovať ešte ďalej. Po takejto neplánovanej zastávke je dosť ťažké roztočiť nohy... 

  

DSC_1484 

 

Ak vám vyjde počasie, hore to je pohľad pre Bohov. A ak máte aj šťastie na takých skvelých ľudí pri sebe ako som mal ja počas tejto túry, stúpanie bude hneď ľahšie. Inak, ako je typické pre talianske cesty, asfalt je kvalitný a hladký, takže pozor pri zjazde – treba brzdiť oboma brzdami a radšej skôr ako neskoro. Enjoy it!"

 
DSC_1499

 

 Info a foto poslal Igor Stetulič.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/9908343

Názor k “Tre Cime di Lavaredo (Taliansko)

  1. Igor to napisal az tak ze ma teraz rozboleli nohy. Parada vystihol si to ze sa viac neda! Takze ak si toto precitate tak uz len mat „dobre nohy“ a ako pise Igor „enjoy it“.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.