Skalka

Vrch Skalka sa nachádza pri Kremnici, v Kremnických vrchoch.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
9,66426,78% - 2436m121568,061
7% - 1797m
4% - 1468m
5% - 1390m
9% - 1125m
6% - 1079m

Stúpanie na Skalku sa začína vo východnej časti Kremnice, na začiatku Partizánskej doliny. Vedie po asfaltovej ceste až k televíznemu vysielaču na vrchole. Strava segment sa začína kúsok za križovatkou ulíc Kollárova a Angylaova a koniec je až celkom hore pri rampe, takže treba ísť pre istotu až úplne k nej, aby vám ho aplikácia zaznamenala.

Stúpanie sa začína mierne. Od Kremnice po odbočku na Krahule si udržuje priemerný sklon cca 4-5%. Odtiaľ je už pomerne strmšie, približne 6 kilometrov s priemerom 8%. Povrch na tomto stúpaní je úplne dokonalý (august 2019). Nedávno natiahli nový "koberec" od začiatku v Kremnici, až takmer po koniec (parkovisko na Skalke). Tak parádny asfalt som na Slovensku asi ešte nešiel. Vychutnáte si preto aj zjazd, kde aj pri 80 km/h rýchlosti na cestnom biku nič nehádže, netrasie, nevibruje, bajk sa akoby "vznášal". Cestári tu odviedli dokonalú prácu, na ktorú sme zvyknutí napr. z rakúskych ciest. Je tam jediný, cca 30 metrový úsek bez opraveného povrchu, a to v "tuneli" popod železnicu. Je to úzke tmavé miesto len pre 1 auto, tadiaľ treba ísť opatrne.

Ak sa počas stúpania potrebujete osviežiť, cca v 1/3 a v 2/3 kopca sú po pravej strane zo svahu studničky. Tesne pod vrcholom je veľký Penzión Guldiner, s celoročnou prevádzkou. Cestou späť odporúčam odskočiť si na Peknú vyhliadku. S cestným bikom tam treba ísť pešo, ale ak je pekne, tak tých 300m za ten parádny výhľad na Nízke Tatry, Banskú Bystricu, Poľanu a Javorie naozaj stojí!

Autor: Radovan Plevko

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/7287417

Názor k “Skalka

  1. Isiel som to v noci okolo 23:00
    Kazdych 100 metrov som zareval na plne hrdlo. Tie červene svetla sa vobec nepribližovali. 😀
    Vtedy boli este pevne linky..cca 1994.. 😀

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.