Praděd

Praděd sa nachádza v pohorí Hrubý Jeseník, pri meste Šumperk. Je najvyššou horou Moravy a Sliezska.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
96176,97% - 1 256m 1 49169,921
8% - 1 183m
9% - 1 055m
6% - 967m
10% - 742m
5% - 644m

Info o stúpaní poslal Maroš Bálint:

"Praděd je najvyšším kopcom Jeseníkov (celkovo 5. najvyšší v ČR) a s výškou 1 491 m.n.m. je aj najvyšším miestom v Česku, kde sa dá vyšľapať na cestnom bicykli. Hlavné stúpanie začína od motorestu Hvězda pri obci Karlova Studánka, kde si môžete nechať auto. Niektorí uvádzajú stúpanie už od Vrbna pod Pradědem, vtedy má stúpanie 17,7 km a prevýšenie 941m s priemerným sklonom 5,3%. Od Hvězdy je to však 9km@7%, takže mali by to zvládnuť aj menej vyjazdení borci. Úvodná polovica stúpania vedie lesom. Sklon je na úrovni 8% a veľmi sa nemení. Dá sa teda udržať prijateľné tempo. Potom dorazíte ku chate Ovčárna a tu sa kopec zlomí. V záverečnom, trochu strmšom úseku dosahuje sklon okolo 10%."

 

"Asfalt je kvalitný, doprava je minimálna, autá sem smú ísť len s povolením. Občas tadiaľto prejde autobus s turistami. Ako býva zvykom v Českej republike, o občerstvenie nie je núdza. Je možné dať si niečo na samotnom vrchu, na Švýcarne, Ovčárne alebo Barborke. Z hora vás čaká krásny výhľad do všetkých strán. Zaujímavosť je prečerpávacia priehrada Dlouhé Stráně. Počas nízkeho odberu sa čerpá voda z dolnej priehrady na hornú (na vrchu hory) a naopak pri vysokom odbere voda valí z hora dole a vyrába prúd. Taká obria baterka. Treba si dať pozor pri zjazde po Ovčárnu, pretože kvôli ochrane prírody ide turistická značka po asfaltke. A teda kopa turistov sa motá po celej šírke cesty."

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1025883

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.