Nockalmstrasse (Rakúsko)

Celková vzdialenosť: 110 km

Prevýšenie: 2 600 metrov

Kopce: Schiestlscharte, Eisentalhőhe

Trasa: Spittal an der Drau - Radenthein - Ebene Reichenau - Kremsbrücke - Gmünd in Kärnten - Spittal an der Drau

13 Nockalmstrasse

 

 

Tip na túto trasu poslal Milan Kiac: 

"Nockalmstrasse je jedna z piatich alpských "oficiálnych" panoramatických ciest. Zdoláte na nej dve dvojtisícovky.  Pokiaľ sa nechcete tou istou cestou vracať späť k východziemu bodu, odporúčam tento 110 kilometrový okruh.

Trasu sme začali za mestom Spittal an der Drau, v dedinke Seeboden, v smere na východ. Po prvých vlnkách a krátkej rovinke medzi Dellachom a Radentheinom prišlo prvé, 5 km dlhé stúpanie ku kúpeľom Bad Kleinkirchheim. Po ňom nasleduje krátke klesanie k štátnej ceste č.95, ktorou sa už smerom na sever sa dostanete do dediny Ebene Reichenau. Pri nej sa začína spomínaná Nockalmstrasse (pre motorové vozidlá spoplatnená). Je dlhá 34,5 km a je na nej 52 serpentín (vlásočníc) – tu majú názov v miestnom dialekte „reidn“.

 

17 Nockalmstrasse 1

 

Táto cesta vedie stredom národného parku Nockberge, ktorý tvarovo silno pripomína našu Veľkú Fatru. Hlavné, "hors catégorie" stúpanie na sedlo Schiestlscharte má 12,3 kilometra a celkové prevýšenie nad 900 metrov. Prvých 5 km z toho má v priemere 5-6%. Potom sa na chvíľu sa zmierni, aby v strednej časti dosahovalo sklon 10-13%. Neskôr opäť drží na úrovni okolo 8%. Našťastie námahu premôže pohľad na okolitú krajinu. Les redne, pribúdajú lúky a pasienky a otvárajú sa výhľady do širokého okolia. Sedlo Schiestlscharte sa nachádza vo výške 2 033 m.n.m., kde stojí chata Glockenhũtte. V letnej sezóne tu býva veľmi rušno. Motorkárov, autokarových zájazdov, ale aj nás cyklistov je tu hodne.

 

17 Nockalmstrasse 2

 

Po občerstvení nasleduje nádherný zjazd, pri ktorom však stratíte 500 výškových metrov. Od rázcestia Sacklhũtte nasleduje záverečné, 7 km dlhé stúpanie k najvyššiemu bodu dnešnej etapy - Eisentalhőhe (vo výške 2 046 m.n.m.) Aj odtiaľto je nádherný výhľad, pri dobrom počasí môžete vidieť na západe Vysoké Taury a na juhu Julské Alpy. No a všade navôkol hôľnaté „knedlíky“ (noky), ktoré dali pomenovanie tomuto pohoriu.

 

17 Nockalmstrasse 4

 

No a na záver vás čaká už len čerešnička na torte – 30 km dlhý zjazd. Dedinkami Innerkrems, Kremsbrũcke a Gmũnd len tak preletíte. Ak budete mať trocha času na viac, odporúčam v posledne menovanej obci navštíviť múzeum áut značky Porsche. 

Ak by ste mali chuť aj na ostatné panoramatické alpské cesty, tu sú ich názvy: Grossglockner Hochalpenastrasse, Villacher Alpenstrasse, Maltatal Hochalmstrasse a Goldeck Panoramastrasse."

 

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.