Mariánska hora

Mariánska hora je vrch v Levočských vrchoch, nachádzajúci sa nad mestom Levoča. Nachádza sa tu Bazilika Navštívenia Panny Márie, jedno z najnavštevovanejších pútnických miest Slovenska.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
3,82255,95% - 1196m78528,963
4% - 736m
6% - 437m
7% - 319m
8% - 267m
3% - 253m

Stúpanie na Mariánsku horu sa začína v Levoči, kúsok od hlavnej cesty, pri smerovníku "Levoča, pri košickej bráne". Stačí nasledovať zeleno značenú cyklotrasu. Po krátkom klesaní sa cesta začne pozvoľne zdvíhať a pokračuje cez záhradkársku oblasť. Na jej konci sa nachádza značka obmedzujúca rýchlosť na 30 (myslím, že smerom nahor ju máloktorý cyklista poruší :D) a pravotočivá zákruta. Cesta vchádza do lesa, avšak je pomerne zbytočné tešiť sa dopredu, lebo po pár nastúpaných metroch začína opäť na cestu svietiť slnko. V takýchto podmienkach sa cesta tiahne až takmer nahor (s krátkymi úsekmi, kde si môžete vychutnať tieň).

Po pár stovkách metrov miniete prameň, stúpanie je mierne ostrejšie a prichádza prvá (a de facto jediná poriadna) serpentína. Za ňou sa stúpanie ešte trošku zhorší a po chvíli vyrovná. Stále však nie je vyhraté, lebo ešte nasleduje jeden mierne strmší úsek. Po ňom opäť vyjdete z lesa, na križovatke pokračujete doľava (cyklotrasa sa stáča smerom doprava a pokračuje na Uložu) a nasleduje krátky mierny zjazd (cestou naspäť sa vám to vráti :D) a príjazd k cieľu. Ak budete mať toľké šťastie ako ja, že bazilika bude práve otvorená (týmto ďakujem púti poľských veriacich, ktorí asi o ničom netušia :D), môžete sa vnútri príjemne schladiť, tí duchovnejšie založení aj pomodliť. Zjazd z Mariánskej hory nie je ani tak rýchly ako pomerne technický - nahor veľa áut nejazdí, každopádne je dobré pozerať "za roh" a stále nejaké očakávať, keďže je tam zopár nepríjemných neprehľadných zákrut a cesta je dosť úzka (viac už vo videu).

Autor: Lukáš Harant

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/4303215

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.