Kopanec (od Hrabušíc)

Sedlo Kopanec sa nachádza v Slovenskom raji, pri Spišskej novej Vsi.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
103733,73% - 952m 98731,373
2% - 835m
4% - 784m
6% - 698m
7% - 588m
5% - 586m

Pokiaľ si chcete dobre zastúpať v nádhernej prírode s minimálnou prevádzkou áut, odporúčam sedlo Kopanec. Legendárne stúpanie vlastne začína už v obci Hrabušice, ale až po Sokol je mierne. Cesta z Hrabušíc až po križovatku do rekreačného strediska Podlesok je uchádzajúcej kvality. Za križovatkou sa to dosť rapídne zhorší. Taká klasická deravá, vytlčená a pozaplátovaná horská cesta. Samotné vážnejšie stúpanie začína za osadou Píla. V Píle je aj posledná možnosť občerstviť sa. Prvých zhruba tri a pol kilometra vedie v údolí potoka Veľká Biela voda, relatívne priamočiaro, s priemerným sklonom 2,3%. Po ľavej strane míňame horáreň Sokol, ktorá je východiskom do prekrásnych roklín Slovenského raja Veľký a Malý Sokol. Cca 1 km za Sokolom je nenápadná odbočka turistického chodníka pod názvom Bajzloch. Pre silné povahy pošepkám, že kúsok za odbočkou sa nachádza prekrásne jazierko, kde sa silné povahy môžu okúpať v ľadovej vode.

p1060356

Prichádzajú prvé serpentíny a cesta naberá aj na strmosti. Šplháme do sedla Kopanec. Cesta sa krúti serpentínami 6 a pol kilometra s priemerným stúpaním 4,4%. Každú chvíľku sa otvárajú nové a nové výhľady. Cesta zrazu radikálne mení povrch. Zo starého zvetraného na novučičký asfalt. Hádam sa dočkáme aj úplnej obnovy povrchu. Posledných 700 m cesty vedie hlbokým lesom. Samotný vrchol je vo výške bez pár metrov vo výške 1000 m nad morom s peknými výhľadmi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Info poslal Ivan Wlachovský.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/13723986

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.