Jeden deň na cyklolodi Meridijan

6.30 Tlmený zvuk lodného motora cyklolode Meridijan ma zobudil namiesto budíka. Chvíľu váham či ostanem ležať, alebo vyleziem z kajuty obzrieť rannú hmlu nad morom. Na palube zisťujem, že o takýto pohľad je veľký záujem. Posielam hneď zopár fotiek kolegom, nech sa im lepšie vstáva do práce. 🙂

Ranný výhľad z cyklolode

7.30 Blížime sa k prístavu Pučišća na ostrove Brač, ktorého cyklocesty máme v pláne dnes preskúmať. Pristávací manéver 33 metrov dlhej lode vyžaduje určitú zručnosť, ale chorvátska posádka “Nema problema”.

8.00 Raňajky a krátky brífing. Sprievodca nám prezentuje cyklotrasy, ktorými sa dostaneme do cieľa dnešnej etapy v letovisku Bol, na južnom pobreží ostrova. Vrcholom etapy je Vidova gora, najvyšší bod jadranských ostrovov, s nadmorskou výškou 778 m.

9.00 Plavčíci opatrne vykladajú bajky z lode na mólo.

9.30 Ešte obzriem blízky kameňolom, kde podľa miestnej urban legend ťažili mramor pre stavbu Bieleho domu vo Washingtone.

10.00 Naša skupina sa rozhodla zdolať Vidovu goru najkratšou a zároveň najstrmšou cestou zo severného pobrežia, cez Pražnicu. Najprv nás čaká približne sedem kilometrový úsek s prevýšením 400 m. Po krátkom občerstvení v konobe na námestí v Pražnici sa rekreační cyklisti rozhodli ísť priamo do Bolu. Ostatní mierime na Vidovu goru.

Občerstvenie na námestí v Pražnici

12.00 Na vrchole stretávame ebajkerov z cyklolode, ktorí sem prišli cez Supetar a Nerežišću. Instagramové výhľady na Hvar, Vis, Korčulu aj časť pobrežia. Vrcholová panoráma musí byť.

Výhľad z Vidovej gory - najvyššieho vrchu dalmátskych ostrovov, 778 m n.m.

13.00 Teším sa na zjazd. Asfalt na ostrove má väčšinou veľmi kvalitný povrch, nepoškodený mrazom a ťažkou dopravou, v máji s minimálnou premávkou. Záverečné stúpanie je v borovicovom háji, takže pri zjazde pozor na popadané šišky na ceste.

14.00 Kúpanie na Zlatnom Rate? Obed na promenáde? Obhliadka kláštora v Murvici? Každému podľa nálady, chuti a síl.

14.30 Meridijan práve zakotvil v prístave Bol.

17.00 Plavčíci opatrne nakladajú bajky z móla na loď.

17.30 Sprcha, večera, bar. Posledné menované v miernom tempe, lebo zajtra nás čaká Hvar a jeho Sveti Nikola s 628 m n.m.

Výškový profil stúpania z prístavu Pučišća na Vidovu goru

Disclaimer: Túto trasu môžete absolvovať v rámci cyklovýletu po ostrovoch strednej Dalmácie. Viac informácii na www.cyklolod.sk. Cyklovýlet (jeho organizácia a zabezpečenie) nie sú žiadnym spôsobom spojené s portálom Cyklokopce.

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.