Fields of Burgenland

Vzdialenosť: 106 km

Prevýšenie: 700 m

Pavé a strade bianche: 13 úsekov v celkovej dĺžke 25 kilometrov

Trasa: Bratislava - Pama - Zurndorf - Neudorf - Gottlesbrunn - Scharndorf - Hundsheim - Berg

Jarné klasiky majú svoje čaro. Cyklistov zvykne na nich potrápiť silný vietor, svieže teploty a bonusom sú dlhé úseky vedúce po poľných cestách či mačacích hlavách. Inak úplne nevhodné pre jazdu na cestnom bicykli 🙂 Takéto "menu" garantuje, že o zážitok z jazdy bude postarané. Skvele sa na to pozerá aj v televízii, preteky ako Strade Bianche či Paris - Roubaix patria k najprestížnejším udalostiam vo svete cyklistiky. Aby ste to však úplne docenili, treba to zažiť aj na vlastnej koži. Ak sa vám zrovna nechce merať cestu do Talianska či Francúzska, takúto pravú jarnú klasiku môžete okúsiť aj neďaleko Bratislavy, hneď za hranicou s Rakúskom. Je to typická vidiecka-poľnohospodárska oblasť, s množstvom poľných ciest. Borci z cyklistického tímu Expendables tu každú jar organizujú takúto jazdu - Fields of Burgenland. Ide sa svižné, ale nie pretekárske tempo, takže pridať sa k nim môže každý s potrebnou dávkou odvahy a kondičky.

Prvá polovica trasy je rovinatá. Tento rok nás však práve tu potrápil hnusný bočný protivietor, takže ani v balíku sa nedalo veľmi skryť a tieto kilometre bolo treba riadne odmakať. Nedočkavcov hneď na začiatku poteší zopár hlinených/štrkových úsekov a la "strade bianche". Z celej trasy tvoria dokopy 20 kilometrov, takže takejto adrenalínovej jazdy si tu užijete dosť. 

Fanúšikovia mačacích hláv si na svoje prídu na 50. kilometri. Čaká ich tu 5 kilometrový úsek pavé. Kocky síce nie sú v takom zlom stave ako vo francúzskych a belgických dedinách, no takýto dlhý úsek dá riadne zabrať. 

Druhú polovicu trasy tvorí zvlnený terén, rovinu uvidíte až pri Bratislave. Nejde o žiadne ťažké stúpania, no malé brdky nasledujú v tak rýchlom slede, že ani tu sa určite nebudete nudiť. Ako inak, niektoré kopčeky vedú opäť po hlinených cestách a skutočnou chuťovkou je tento stupáčik v obci Hundsheim...

Trasa sa končí dojazdom na stúpaní neďaleko Bergu. Kto chce, ten si tu nastúpi. Trasa však preverila psychické i fyzické schopnosti nášho mini pelotónu tak, že mnohí z nás boli radi, že na tento brdok vôbec vyšli. Jarná klasika ako sa patrí... Ak ste si na takýto zážitok urobili chuť, odporúčam stiahnuť si z interaktívnej mapy trasu do navigácie. V spleti poľných ciest sa tu dokážu orientovať len tí cyklisti, čo tu majú druhý domov. Alebo si počkajte na budúci rok, na ďalšiu jazdu s Expendables... ‍

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.