Besník (z Pustého Poľa)

Sedlo Besník sa nachádza medzi Nízkymi Tatrami a Slovenským Rudohorím. Stúpanie zo severnej strany sa začína za miestom zvaným Pusté Pole.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
2,6883,42% - 379m 99412,354
4% - 330m
5% - 284m
7% - 208m
3% - 139m
9% - 121m

 "Toto stúpanie nasleduje buď po zjazde zo sedla Popová (Vernár) alebo pokračuje ako časť stúpania smerom od Vernára cez Dobšinskú Ľadovú Jaskyňu. V každom prípade je možnosť občerstviť sa hneď na začiatku v horskom hoteli, po pravej strane. Prvá polovica stúpania je v príjemnom priemernom stúpaní 1,5%, viac-menej bez výrazných serpentín. Druhá polovica je už znateľne strmšia, s priemerom 4,2%.

85 besnik z pusteho pola

Počas celého stúpania sa otvárajú výhľady na Kralovú hoľu z jednej strany a Starohorské vrchy zo strany druhej. Besník býva nepríjemný za vetra a dažďa. Však samotný názov je toho dokladom. Inak, po ľavej strane stúpania vedie železničná trať, ktorá podlieza sedlo Besník tunelom. Zaujímavosťou je, že lom nivelety tunela je najvyšším miestom na Slovensku, kam vedú koľaje normálneho rozchodu (955,5 m n. m.)."

Autor: Ivan Wlachovský

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/12013134

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.