Alan (z Jablanaca, Chorvátsko)

Horský priesmyk Alan sa nachádza v najväčšom chorvátskom pohorí Velebit, neďaleko od vrcholu Veliki Alan (1 414 m.n.m.). 

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
21,31 3456,37% - 2 109m 1 347122,33HC
6% - 1 831m
5% - 1 737m
4% - 1 685m
3% - 1 612m
8% - 1 393m

Pohorie Velebit sa tiahne 150 kilometrov po chorvátskom pobreží, od mestečka Senj prakticky až po Zadar. Prechádza ním niekoľko ciest, mnohé sú však v letnej sezóne pre nápor turistov príliš frekventované. Výnimkou je táto cesta do priesmyku Alan. Keďže ide o úzku horskú cestu, nie je tu prakticky žiadna premávka. Zato kvalita asfaltu je výborná. Ak si to chcete vyšliapnuť do výšky 1 347 m.n.m. priamo od mora, ideálne je začať v malom, zaspatom mestečku Jablanac. 

 

01

 

Ak more nepotrebujete, na stúpanie do sedla Alan sa dá odbočiť aj priamo z hlavnej cesty E65, ktorá vedie pozdĺž pobrežia. Takto si však z kopca ukrojíte 4 kilometre a 240 výškových metrov. Práve tento prvý úsek je najťažší. Ešte v rámci Jablanaca cesta vedie niekoľko sto metrov na úrovni 10-15%. Keď prejdete cez spomínanú cestu E65 na stúpanie na Alan, čakajú vás dlhé kilometre vyrovnaného stúpania na úrovni 5-7%. Len jedna pasáž v strede kopca a jeho samotný záver dajú viac zabrať. 

100-alan

 

Najväčšou prekážkou je tak samotná dĺžka stúpania - 21 kilometrov a horúce chorvátske počasie. Cesta vedie prvú polovicu kopca po úbočí pohoria, takže po pravej strane máte stále výhľad na pobrežie, more a okolité ostrovy. Tieň si užijete iba ak idete ráno, vtedy ste ešte skrytí v tieni hory.

 

03

 

V tejto súvislosti je zaujímavé sledovať odlišnosť miestnej biosféry. Zatiaľ čo v našom miernom pásme sme zvyknutí začať stúpanie v hustých lesoch, ktoré sa postupne menia na kosodrevinu a nakoniec zmizne aj tá (na vrchole Kráľovej hole nerastie okrem trávy už nič), tu je to presne naopak. Stúpanie začínate medzi kríkmi a skalami, postupne pribúdajú nejaké stromy a o lese sa dá hovoriť až niekde vo výške 1 000 metrov nad morom. Ten tieň je na nezaplatenie 🙂

 

10

 

V samotnom sedle sa nachádza horská chata Alan. Keď som tu bol ja, príjemne tu rozvoniavalo varené jedlo a bolo tu mnoho turistov. Odtiaľto vedie viacero turistických trás na vrcholy Velebitu. 

 

15

 

GALÉRIA: 

 

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/13154452

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.