Žigljen (z prístavu)

Stúpanie Žigljen sa nachádza v Chorvátsku, v severnej časti ostrova Pag. Začína sa pri rovnomennom prístave a vedie smerom do ostrova.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
2,31386%5% - 652m15822,583
6% - 562m
7% - 303m
4% - 272m
8% - 221m
9% - 169m

Ostrov Pag ma na prvý pohľad "cyklisticky" veľmi nelákal. Podlhovastý tvar ostrova nedáva cestným cyklistom na výber veľa variantov trás. Prakticky tu môžete ísť vždy len z jednej strany ostrova na druhú 😀 No ako som sa nakoniec presvedčil, Pag túto nevýhodu bohato vynahradí zaujímavým rázom tunajšej krajiny. Jedno z najkrajších miest sa nachádza pri prístave Žigljen. Z prístavu vedie len jedna cesta, do mesta Novalja. A práve prvé tri kilometre tejto cesty majú výnimočnú atmosféru - vedú cez "mesačnú", skalnatú krajinu. Okrem toho sa vám naskytnú výhľady na impozantné vrcholy pohoria Velebit, ktoré vyrastajú priamo z mora. Cesta samozrejme po celý čas stúpa, inak by som o nej veľmi nepísal 🙂 Priemerný sklon dosahuje úctyhodných 6%, maximum je na úrovni 9%.

Zaujímavý, výhradne skalnatý ráz dodáva tomuto kopcu parádnu atmosféru, pripadáte si ako na inej planéte. A doslova to aj cítite. Absencia stromov a akéhokoľvek tieňa znamená, že v lete o siedmej ráno som tu mal príjemných 25°C a keď som išiel tadiaľto cez obed, teplota na Garmine ukazovala 35°C. Aj tých 10 minút intenzívnej záťaže v týchto podmienkach je poriadne cítiť. Na rozpálenom asfalte sa pečiete doslova ako špekačka na grile 😀 Nezabudnite preto na cyklistických potulkách týmito končinami mať so sebou neustále dostatok tekutín. Skvelým zážitkom je aj zjazd... na Pagu sú výborné, kvalitné cesty, takže pokiaľ zrovna netrafíte čas príchodu/odchodu trajektu (zhustená premávka), vychutnáte si tu aj rýchlu jazdu v tiahlych zákrutách.

Ak si to sem namierite z Novalje, počítajte s tým, že stúpanie podobných parametrov absolvujete už v smere do prístavu Žigljen. Tento ostrov má poriadne zvlnený terén, veľa rovín si tu neužijete 😉

P.S. Ako tak pozerám STRAVU... na Pagu si bol v roku 2015 zajazdiť aj Primož Roglič, takže pri prekonávaní tohto KOMu je o motiváciu postarané 😀

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/2137042

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.