Strečing po tréningu

Ľudské telo funguje pri športe ako stroj a podobne ako bicykel či hocijaký iný stroj, sa pri záťaži opotrebúva. Aby mohlo dlhodobo a kvalitne fungovať, musíte mu v rámci tréningu dopriať aj strečingové a uvoľňovacie cvičenia, ktoré zmiernia negatívne dôsledky záťaže. Z tohto pohľadu sa ako ideálny javí statický strečing - séria cvičení, ktorými ponaťahujete jednotlivé svalové partie. Aj keď sa o tom popísalo už množstvo odborných článkov, človek je tvor nepoučiteľný. Mnohí si uvedomia význam strečingu po cvičení až vtedy, keď sa ozvú bolesti, prípadne zranenie. Neučte sa zbytočne na vlastných chybách a osvojte si tieto základné návyky efektívneho tréningu čím skôr, aby ste predišli nepríjemným komplikáciám.

 

Význam strečingu

Pri fyzickej záťaži sa svaly skracujú a ak telu nedoprajeme uvoľňovacie cvičenia, časom sa to prejaví v ich slabšom rozsahu a flexibilite. To sa môže prejaviť v nesprávnom držaní tela a odtiaľ je už len krôčik k bolestiam či zraneniam. Preto odborníci odporúčajú bezprostredne po každej fyzickej záťaži vyrolovanie mäkkým valcom (technika a cvičenia podobné ako pri rozcvičke) a následne urobiť sériu strečingových cvičení. Tým vo veľkej miere môžeme zabrániť skracovaniu svalov a umožníme svalom hneď po tréningu regenerovať. Pozíciu v hraničnej polohe každého cvičenia držíme cca 15 - 30 sekúnd. Svaly naťahujeme len dovtedy, kým pociťujeme príjemné naťahovanie. Strečing by nemal bolieť. Okrem klasického statického strečingu po tréningu pôsobí na telo v tomto smere blahodárne aj pravidelné cvičenie jogy. Väčšina strečingových cvičení totiž vychádza práve z klasických jogových pozícií.

 

Video

Podobne ako pri rozcvičení či silovom tréningu, aj pri strečingu existuje viacero variácií a kombinácií cvičení. Ukážku niekoľkých príkladov nám predviedol kondičný tréner Richard Horňák z tréningového centra Movement institute:

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.