V tomto rebríčku nájdeš prehľad tých najzaujímavejších, zatiaľ zdokumentovaných stúpaní. Zoradiť si ich môžeš podľa vzdialenosti, prevýšenia, sklonu, nadmorskej výšky a celkovej obtiažnosti. Ak ťa zaujímajú len slovenské kopce, tie si môžeš pozrieť tu

NÁZOVLOKALITAVZDIALENOSŤ (km)PREVÝŠENIE (m)SKLON (%)NADMORSKÁ VÝŠKA (m.n.m.)INDEX OBTIAŽNOSTIKATEGÓRIA
Kristall HutteInnsbruck, Rakúsko13,11570122140289,03HC
Kitzbuheler HornKitzbühel, Rakúsko10121512,21996232,55HC
Monte Zoncolan (z Ovara)Udine, Taliansko10,1119311,81750221,87HC
Mortirolo (z Mazzo di Valtellina)Bormio, Taliansko11,4124910,91852220,09HC
Punta VelenoMalcesine, Taliansko7,7102613,31121206,41HC
Grossglockner (z Fuschu)Kaprun, Rakúsko1916758,82550199,79HC
Passo dello Stelvio (z Prata)Bormio, Taliansko24,318087,42760191,3HC
Passo Rombo / Timmelsjoch (zo San Leonardo in Passiria)Merano, Taliansko2917966,22474167,36HC
Mount Ventoux (z Bédoin)Bédoin, Francúzsko2015397,71909162,91HC
Passo dello Stelvio (z Bormia)Bormio, Taliansko20,514737,22760158,67HC
Passo Gavia (z Ponte di Legno)Bormio, Taliansko16,3130082621152,14HC
Sveti JureMakarská, Chorvátsko29,117175,91762149,83HC
Monte Zoncolan (zo Sutria)Udine, Taliansko13,3120091750147,12HC
Monte Grappa (z Bassano del Grappa)Bassano del Grappa, Taliansko26,515605,91710137,2HC
SmrekovicaRužomberok7,878510,11354136,73HC
Kráľová hoľaŠumiac13,611458,41946136,3HC
Passo Gavia (z Bormia)Bormio, Taliansko24,514045,72621132,63HC
Col du Galibier (z Valloire)Grenoble, Francúzsko17,512006,92642129,92HC
Passo Giau (zo Selva di Cadore)Bolzano, Taliansko9,69019,42236125,29HC
Alan (z Jablanaca)Senj, Chorvátsko21,313456,31347122,33HC
Sliezsky domTatranská Polianka6,86709,91670121,89HC
Alpe d’HuezGrenoble, Francúzsko12,610308,11800121,15HC
Rossfeld (z Hallein)Nemecko / Salzburg, Rakúsko13,710807,91538119,99HC
Maloja PassChiavenna, Švajčiarsko3214904,71815114,18HC
Martinské holeMartin13,710477,61441113,39HC
Col du GlandonGrenoble, Francúzsko21,812005,51924108,10HC
Schiestlscharte (z Ebene Reichenau)Spittal an der Drau, Rakúsko12,39307,62033108,07HC
SinecRimavská Sobota5,45289,883694,221
Col du TélégrapheGrenoble, Francúzsko11,68507,3156694,21
ŠachtičkyBanská Bystrica4,346810,995492,631
VoltinoLimone Sul Garda, Taliansko4,546710,555089,471
Lysá horaOstrava, Česká republika8,16908,5131087,021
Tre Cime di LavaredoToblach, Taliansko7,66108237086,311
Passo CancanoBormio, Taliansko8,56497,6198083,121
InovecTrenčín10,17537,5104081,551
SitnoBanská Štiavnica7625999281,151
PoľanaDetva10,67507,1126080,421
Kojšovská hoľaKošice8,96547,3124674,121
Eisentalhőhe (z južnej strany)Spittal an der Drau, Rakúsko6,55107,8204672,671
PradědŠumperk, Česká republika96176,9149169,921
Passo NotaLimone Sul Garda, Taliansko6,15118,4120067,921
Vaganj (z Obrovacu Sinjskjeho)Livno, Bosna a Hercegovina18,18274,6116166,641
Úhornianske sedlo (z Krásnohorského Podhradia)Rožňava9,16306,999966,571
Kubínska hoľa (z Dolného Kubína)Dolný Kubín10,96646,1110064,531
Veľká JavorinaNové Mesto nad Váhom7,25407,596662,831
MosorSplit, Chorvátsko10,56476,267662,691
Kubínska hoľa (z Oravského Podzámku)Dolný Kubín116515,9110062,371
Veľká lúka (z Muráňa)Revúca5,84768,288061,271
Sačné (z Turia)Žilina8,55696,7104060,381
Donovaly (z Banskej Bystrice)Banská Bystrica17,37524,498258,681
PlešeBanská Bystrica2,528511,483257,791
Baldwin streetDunedin, Nový Zéland0,36521,610057,711
Ťatliakova chataZuberec126155,1137657,581
Mošník (z Banského)Vranov nad Topľou9,75775,991155,921
Špania DolinaBanská Bystrica4,33808,879055,551
Údolie sĺz – StenaGran Canaria, Kanárske ostrovy1,419213,761055,161
Čertovica (z Mýta pod Ďumbierom)Brezno125914,9123953,351
Čierny VáhLiptovský Mikuláš7,24736,5115052,711
Štrbské Pleso (z Liptovského Hrádku)Liptovský Mikuláš32,76502126352,231
Vršatec (z Červeného Kameňa)Ilava4,13538,672551,711
Pustevny (z Trojanovíc)Ostrava, Česká republika5,64157,4101551,331
Veľký JavorníkOstrava, Česká republika8,4507691051,071
Pustevny (z Prostrědní Bečvy)Ostrava, Česká republika9,45305,6101550,711
Žiarska chataLiptovský Mikuláš5,23807,3129150,501
HrebienokStarý Smokovec2,82609,3126848,192
Sedlo pod Cukmantlom (z Hodruše)Hodruša - Hámre11,75606,477848,082
Huty (od Liptovskej Mary)Liptovský Mikuláš7,14376,2110147,322
Tlstý Javor (z Brezna)Brezno7,94615,8103146,662
Hoľa (zo Zázrivej)Zázrivá4,43347,7107045,912
Čertovica (z Malužinej)Liptovský Mikuláš11,24954,4123944,312
Biely kríž (z Rače)Bratislava4,43287,5503442
Kohútka (z Nového Hrozenkova)Vsetín, Česká republika7,24245,987543,952
Krúžok (z Levoče)Levoča5,83796,597743,632
Šenkárka (zo Sv. Jura)Sv. Jur5,43646,854143,482
Dobšinský kopec (z Dobšinej)Spišská nová Ves8,64535,3910432
StrminaBratislava2,62399,253742,952
KykulaTrenčín5,43606,769742,912
Kasárne (z Velkých Karlovíc)Vsetín, Česká republika3,32758,393242,882
Úhornianske sedlo (z Úhornej)Rožňava3,52828,199942,332
Tomperk (zo Sv.Antona)Banská Štiavnica220010603422
JasnáLiptovský Mikuláš9,54504,8116041,932
Lopeník (z Březovej)Uherský Brod, Česká republika53406,875841,722
Dolný červený krížBratislava3,12608,442341,682
Bratislavský KoppenbergBratislava0,3481623341,582
HrušovDudince3,12548,245240,32
Tri kamenné kopceLimbach5,13356,657040,182
Straník (z Tepličky nad Váhom)Žilina1,91879,854439,992
Železné (z Partizánskej Ľupče)Ružomberok4,12906,9111039,852
Kohútka (z Čertova)Púchov5,43406,387539,42
Popradské plesoŠtrbské Pleso42606,5152939,192
Vaganj (z Prologu)Livno, Bosna a Hercegovina7,53855,1116139,142
Zvončeková ulicaBratislava1,515510,331938,892
Mrvova Kykula (z Vychylovky)Oravská Lesná5,33326,395038,632
Biely kríž (z Peknej cesty)Bratislava7,8390550337,982
Novosvetská ulicaBratislava0,45814,523437,812
Štrbské Pleso (z Tatranskej Lomnice)Tatranská Lomnica19,74502,3126937,242
Vernár (z Hranovnice)Poprad15,14743,1105336,792
Súľová (z Gemerskej Polomy)Rožňava9,44174,491036,772
Kamzík (z Račianskej)Bratislava3,7263740436,372
Biely kríž (od amfiteátra)Bratislava5,83305,750336,082
Veľká Lehota (z Topoľčianok)Topoľčianky21,44672,267335,962
HubalováKuchyňa6,93565,154535,792
BezovecPiešťany8,23864,759635,782
Pod Veľkou HomoľouModra4,93006,248835,672
Šenkárka (z Limbachu)Limbach6,83505,254135,262
LaskomerBanská Bystrica3,82596,860234,943
Kamzík (z Karpatskej)Bratislava3,5243740434,663
Cesta na Kloof RoadKapské mesto, Juhoafrická republika32247,524334,663
Kamzík (z Jaskovského radu)Bratislava2,62057,840434,313
Sedlo nad Terchovou (z Terchovej)Terchová0,910011,775034,233
PaterbergOudenaarde, Belgicko0,342147334,183
Pekná cestaBratislava2,652057,637033,983
Devínska kobylaBratislava3,62476,847633,973
Korabinského ulicaBratislava0,78211,724833,733
Fačkovské sedlo (z Fačkova)Rajec2,11748,379433,093
KoppenbergOudenaarde, Belgicko0,56212,47432,993
BradloBrezová pod Bradlom3,52366,750732,93
Brutovce (z Nižného Slavkova)Levoča8,73664,288232,513
Račiansky PaterbergBratislava0,859210,825932,463
Richňavské jazero (z Pukanca)Banská Štiavnica93744,275432,833
Kamzík (z Kramárov)Bratislava2,21747,940431,783
Kamzík (zo Snežžienky)Bratislava21648,140431,573
Kopanec (od Hrabušíc)Spišská nová Ves103733,798731,373
Skýcov (z Partizánskeho)Partizánske8,53504,154231,153
Vabec (z Mníška nad Popradom)Stará Ľubovňa10,23703,675730,883
Horná MičináBanská Bystrica0,66611,449630,853
Huty (zo Zuberca)Zuberec6,22934,7110130,453
Donovaly (z Liptovskej Osady)Banská Bystrica11,43753,398230,323
Lopeník (z Lopeníku)Uherský Brod, Česká republika32036,875830,273
Hromovec (z Torysy)Stará Ľubovňa10,53633,576629,963
Lopeník (z Lopeníku)Uherský Brod, Česká republika32016,758529,873
Biely kríž (zo Železnej studničky)Bratislava14,3424350329,843
BraunsbergHainburg, Rakúsko2,7189734629,753
La ForraLimone Sul Garda, Taliansko32006,741229,673
FúgelkaDubová1,8144836929,323
VlkolínecRužomberok31956,572228,683
Hrubá stranaNové mesto nad Váhom1,61308,140528,413
Havran (z Piešťan)Piešťšany4,32365,540228,323
Čachtický hradNové Mesto nad Váhom1,81407,832728,243
Jahodná (z Košíc)Košice103373,456028,13
Ipeľské Úľany (z Plášťoviec)Dudince7,4302437027,833
SalašLozorno12,53492,853027,823
Chorepa (z Klenovca)Rimavská Sobota3,32006,155027,543
Vernár (z Pustého Poľa)Telgárt1,81337,4105326,413
Starina (zo Stakčína)Snina6,32694,349726,333
Beluj (východná strana)Levice1,81307,453326,273
Hlboká cestaBratislava0,54710,422826,253
Hore LipovcomNové Mesto nad Váhom1,21008,346026,193
Veľké Pole (zo Žarnovice)Žarnovica10,23143,163826,023
Raticový vrchHriňová2,81736,263625,923
Vrické sedlo (z Kľačna)Martin8,12923,668725,843
Vabec (zo Starej Ľubovne)Stará Ľubovňa4,32195,175725,643
Horný Smokovec (z Veľkého Slavkova)Poprad6,9273496225,613
Hoľa (z Oravskej Lesnej)Oravská Lesná8,32903,5107025,423
Sedlo pod Príslopom (z Podspádov)Ždiar2,41506,3108325,113
Pod Vyškovcem (z Vyškovca)Uherský Brod, Česká republika2,51556,376824,753
Lutiška (z Belej/Terchovej)Terchová4,52174,867124,613
Veľký Folkmar (z Košickej Belej)Košice4,82234,655424,453
Starina (z Uliča)Snina142922,149724,263
Pezinská baba (z Perneku)Pernek5,22304,453124,223
ZabitéDoľany3,9196543023,923
Obručné (z Lenartoviec)Bardejov3,51855,366223,853
Pezinská Baba (z Pezinku)Pezinok5,12244,353123,623
Sedlo pod Príslopom (zo Ždiaru)Ždiar52134,3108323,423
Suikerbossie (z Hout Bay)Kapské mesto, Juhoafrická republika21296,517223,223
Veľký Folkmar (z Veľkého Folkmara)Košice3,41775,255423,033
Richtárov vrch (z Novej Bane)Nová Baňa6,12504,147022,953
Zochova chataModra4,52004,445522,163
Krúžok (z Vyšných Repašov)Levoča3,4170597721,93
Jahodná (z Košickej Belej)Košice7,62443,256021,853
PrenčovLevice2,51405,644621,63
Červený kameň (z Častej)Častá1,4976,734421,443
Lysá Poľana (z Tatranskej Javoriny)Zakopané, Poľsko2,71385,1111921,163
Hromovec (z Plavnice)Stará Ľubovňa7,9238376421,13
BřezovBřezová, Česká republika2,61405,458320,93
Sedlo nad Terchovou (zo Zázrivej)Zázrivá3,51604,675019,964
Pusté PolePrešov7,32152,960319,524
TaaienbergOudenaarde, Belgicko0,6467,77719,464
Glodówka (zo Zakopaného)Zakopané, Poľsko4,72074,4112319,454
Kačín (z 2. kameňolomu)Bratislava1,4876,238919,244
Kramáre (z Patrónky)Bratislava0,5377,622218,384
Suikerbossie (z Kapského mesta)Kapské mesto, Juhoafrická republika4,21633,917218,294
Lutiška (zo Starej Bystrice)Stará Bystrica102002671184
Tatranská Lomnica (z Veľkej Lomnice)Poprad8,92002,284617,894
Obručné (z Ruskej Vole)Bardejov3,8150466217,624
EdelstalEdelstal, Rakúsko0,7446,722716,894
Chapman's Peak (z Nordhoeku)Kapské mesto, Juhoafrická republika4,41533,516116,674
CajlaPezinok0,8748,929516,344
Chapman's Peak (z Kapského mesta)Kapské mesto, Juhoafrická republika5,11462,916114,984
Brutovce (z Nižných Repašov)Levoča4,81412,988014,824
Tatranská Javorina (z Podspádov)Ždiar3,91223,1103614,344
Tatranská Javorina (z Poľska)Ždiar1,6674,2103613,154
Besník (z Pustého Poľa)Telgárt2,6883,499412,354
Raková (z Trstína)Trstín4,71142,434012,314
SmitswinkelKapské mesto, Juhoafrická republika1,6905,614912,294

* index obtiažnosti je hodnota, ktorá slúži na objektívne porovnanie obtiažnosti jednotlivých stúpaní. Jeden kopec je totiž dlhý a mierny, iný zase krátky, ale strmý. Tieto rôzne faktory zohľadňuje práve tento index, ktorý sa počíta na základe vzorca zostaveného ľuďmi z climbbybike.com: (P*100/V)*2 + P²/V + V/1000 + (N-1000)/100 (vysvetlivky: P=prevýšenie, V=vzdialenosť, N=nadmorská výška). Jediná výnimka sú kopce dlhšie ako 3km s priemerným sklonom väčším ako 10%, pri nich sa ešte vzorec doplní o samotný sklon %/3 x V.