PROPOZÍCIE

NA VRCHOL je jediná cyklistická súťaž svojho druhu na Slovensku. Spočíva v hodnotení cyklistov podľa ich výkonov na 98 stúpaniach po celej krajine. U každého cyklistu sa na konkrétnom stúpaní započítava vždy len ten najlepší dosiahnutý výkon. Za každé jedno zvládnuté stúpanie i za dosiahnuté umiestnenie voči ostatným jazdcom sa prideľujú body. Kľúč k úspechu je teda jednoduchý - treba zvládnuť čo najviac stúpaní a na každom byť rýchlejší než ostatní...

 

AKO SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE

Potrebuješ dve cyklistické aplikácie - STRAVA a VeloViewer. Cez STRAVU sa získavajú údaje o tvojich výkonoch na stúpaniach a VeloViewer má na starosti výsledné tabuľky a prideľovanie bodov.

1. Aby sa tvoje výkony načítali do hodnotenia, pridaj sa v aplikácii STRAVA do našej skupiny Cyklokopce

2. V aplikácii VeloViewer ti stačí aj FREE verzia, platená verzia ti ale umožní vidieť aj výkony všetkých ostatných cyklistov v hodnotení

V závislosti od tvojej verzie VeloVieweru si aktualizuješ tvoje výkony v hodnotení. Užívatelia s PRO účtom majú k dispozícii funkciu "Update your times", ktorá naraz aktualizuje časy na všetkých 98 stúpaniach v súťaži. Užívatelia s FREE kontom si svoje časy v hodnotení aktualizujú po regiónoch, každý samostatne. Na načítanie/aktualizáciu všetkých časov je v tomto prípade potrebné kliknúť na tlačítko "Update your times" v každom zo siedmich regiónov. Ako budeš postupne zdolávať ďalšie kopce, resp. svoje výsledky zlepšovať, údaje v rebríčku si môžeš takto pravidelne aktualizovať.

BODOVANIE

Tvoje hodnotenie ovplyvňujú dva aspekty - počet zvládnutých kopcov a to, ako rýchlo zdoláš každé stúpanie.

  • najviac bodov získavaš za tvoj výkon na každom absolvovanom stúpaní. Ak si prvý spomedzi všetkých cyklistov, máš 100 bodov. Ak si posledný, 0 bodov. Ak si niekde v strede, 50 bodov. Keďže je rozdiel byť v TOP 10 spomedzi dvadsiatich a dvesto jazdcov, zohľadnený je aj tento aspekt. Stúpania s väčším počtom účastníkov sú bodovo zaujímavejšie. Toto je jednoduché priblíženie princípu bodovania, samozrejme body sa rozdeľujú na základe presného vzorca.  
  • paušálnych 20 bodov získaš za každé jedno zvládnuté stúpanie
  • špeciálny bonus 20 bodov je zase za každý dosiahnutý KOM/QOM

 

CELOSLOVENSKÉ HODNOTENIE

Ide o celkové hodnotenie cyklistov podľa ich výkonov na všetkých 98 stúpaniach. Keďže nie je časovo ohraničené, poskytuje každému dostatok priestoru, aby mohol postupne zvládnuť čo najviac stúpaní a výkony vyšperkovať k svojim predstavám. Toto hodnotenie sa tak časom stane skutočnou "výkladnou skriňou" výkonov každého cyklistu.

Stúpania sme starostlivo vybrali tak, aby reprezentovali všetky regióny Slovenska a zároveň aby obsahovali všetko, čo na nich milujeme. Sú tam dlhé, tiahle stúpania i nepríjemne strmé, intenzívne steny. Nájdeš medzi nimi notoricky známe vrcholy, ale aj menej známe kopce. Drvivá väčšina stúpaní je vhodná pre cestné bicykle. Všetky potrebné informácie o stúpaniach zistíš z tejto mapy, stačí kliknúť na ikonu konkrétneho kopca:

                                              

 

REGIONÁLNA SÚŤAŽ

Hodnotenie Na Vrchol sme spustili aj v regionálnom variante. Najmä pre tých cyklistov, ktorí radi súťažia, ale nemajú túlavé topánky a chuť spoznávať celé Slovensko. Súťaží sa na rovnakých stúpaniach ako je uvedené vyššie, avšak ich počet je obmedzený - v každom zo 7 regiónov sa nachádza 14 kopcov. Výsledné hodnotenie cyklistov je teda zostavené len na základe ich výkonov na týchto kopcoch. Princíp bodovania je taký istý. Ktoré stúpania patria do konkrétneho regiónu si môžeš pozrieť v tabuľke, po kliknutí na príslušný región.