PROPOZÍCIE

NA VRCHOL je jediná cyklistická súťaž svojho druhu na Slovensku. Spočíva v hodnotení cyklistov podľa ich výkonov na 98 stúpaniach po celej krajine. U každého cyklistu sa na konkrétnom stúpaní započítava vždy len ten najlepší dosiahnutý výkon. Za každé jedno zvládnuté stúpanie i za dosiahnuté umiestnenie voči ostatným jazdcom sa prideľujú body. Kľúč k úspechu je teda jednoduchý - treba zvládnuť čo najviac stúpaní a na každom byť rýchlejší než ostatní...

 

AKO SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE

Potrebuješ dve cyklistické aplikácie - STRAVA a VeloViewer. Cez STRAVU sa získavajú údaje o tvojich výkonoch na stúpaniach a VeloViewer má na starosti výsledné tabuľky a prideľovanie bodov.

1. Aby sa tvoje výkony načítali do hodnotenia, pridaj sa v aplikácii STRAVA do našej skupiny Cyklokopce

2. V aplikácii VeloViewer si objednaj aspoň PRO verziu

Keď urobíš tieto dva kroky, v priebehu pár hodín sa do rebríčka načítajú všetky tvoje aktuálne najlepšie výkony na stúpaniach, ktoré si doteraz absolvoval(a). Ako budeš postupne zdolávať ďalšie kopce, resp. svoje výsledky zlepšovať, údaje v rebríčku si môžeš aktualizovať.

BODOVANIE

Tvoje hodnotenie ovplyvňujú dva aspekty - počet zvládnutých kopcov a to, ako rýchlo zdoláš každé stúpanie.

  • najviac bodov získavaš za tvoj výkon na každom absolvovanom stúpaní. Ak si prvý spomedzi všetkých cyklistov, máš 100 bodov. Ak si posledný, 0 bodov. Ak si niekde v strede, 50 bodov. Keďže je rozdiel byť v TOP 10 spomedzi dvadsiatich a dvesto jazdcov, zohľadnený je aj tento aspekt. Stúpania s väčším počtom účastníkov sú bodovo zaujímavejšie. Toto je jednoduché priblíženie princípu bodovania, samozrejme body sa rozdeľujú na základe presného vzorca.  
  • paušálnych 20 bodov získaš za každé jedno zvládnuté stúpanie
  • špeciálny bonus 20 bodov je zase za každý dosiahnutý KOM/QOM

 

CELOSLOVENSKÉ HODNOTENIE

Ide o celkové hodnotenie cyklistov podľa ich výkonov na všetkých 98 stúpaniach. Keďže nie je časovo ohraničené, poskytuje každému dostatok priestoru, aby mohol postupne zvládnuť čo najviac stúpaní a výkony vyšperkovať k svojim predstavám. Toto hodnotenie sa tak časom stane skutočnou "výkladnou skriňou" výkonov každého cyklistu.

Stúpania sme starostlivo vybrali tak, aby reprezentovali všetky regióny Slovenska a zároveň aby obsahovali všetko, čo na nich milujeme. Sú tam dlhé, tiahle stúpania i nepríjemne strmé, intenzívne steny. Nájdeš medzi nimi notoricky známe vrcholy, ale aj menej známe kopce. Drvivá väčšina stúpaní je vhodná pre cestné bicykle. Všetky potrebné informácie o stúpaniach zistíš z tejto mapy, stačí kliknúť na ikonu konkrétneho kopca:

                                              

 

REGIONÁLNA SÚŤAŽ

Hodnotenie Na Vrchol sme spustili aj v regionálnom variante. Najmä pre tých cyklistov, ktorí radi súťažia, ale nemajú túlavé topánky a chuť spoznávať celé Slovensko. Súťaží sa na rovnakých stúpaniach ako je uvedené vyššie, avšak ich počet je obmedzený - v každom zo 7 regiónov sa nachádza 14 kopcov. Výsledné hodnotenie cyklistov je teda zostavené len na základe ich výkonov na týchto kopcoch. Princíp bodovania je taký istý.