Cez južný Hont

Vzdialenosť: 66 km

Prevýšenie: 920 m

Kopce: Veľké Kamence, Ipeľské Úľany, Hrušov, Veľké Kamence

Trasa: Dudince - Plášťovce - Sečianky - Vinica - Plášťovce - Dudince

Cez juzny hont 2

 

 

Áno, tento okruh ani zďaleka nespĺňa "kritériá", ktoré platia pre ostatné trasy publikované na tejto stránke. No pravidlá sú predsa len preto, aby mohli existovať výnimky 🙂 Na južnom Slovensku, konkrétne v južnej časti Hontianskeho regiónu, ťažko najazdíte také prevýšenia ako na Orave či v Tatrách. Keď sem ale zavítate a dostanete chuť na kopce, nemusíte zúfať. Týchto bezmála 1 000 výškových metrov na 66 kilometrovej trase zasýti váš hlad. A viac než to. Okruh vedie krásnym juhoslovenským vidiekom, kde vás nebude rušiť žiadna veľká premávka alebo mestá. Čakajú vás tu štyri typovo úplne odlišné stúpania. Jedno z nich je 2. kategórie, s úsekom cez 20%. Rozhodne sa máte na čo tešiť.

Trasa sa začína v Dudinciach. Veľké parkovisko pred známymi kúpeľmi môže poslúžiť ako vhodný východiskový bod pre cezpoľných. Už po pár kilometroch, za obcou Slatina, si môžete zahriať nohy na úvodnom kopčeku dňa. Stúpanie na Veľké Kamence nie je veľmi náročné, no s dĺžkou 1,5 kilometra to nie je ani stojka, ktorú si raz-dva vyletíte. Nasledujúcich pár kilometrov prejde rýchlo, aj vďaka zjazdu. Už v Plášťovcach však odbočíte na prvú väčšiu prekážku. Stúpanie na Ipeľské Úľany je nevyrovnané. Prvé dva kilometre sú vcelku výdatné, potom nasleduje kilometrová rovina/klesanie. Po nej budete opäť stúpať. A ako sa budete blížiť k záveru, ktorý je tesne za touto dedinou, čeliť budete stále strmším úsekom. S celkovou dĺžkou sedem a pol kilometra ide skutočne o dobrý kopec. 

Prekvapujúco vás potom čaká zjazd 🙂 a rovinka niekoľkými dedinami v blízkosti maďarskej hranice. Cesta sa stočí na sever, a vy sa pomaly blížite s tretiemu, hlavnému chodu z dnešného menu. Ak ste náhodou stále v domnienke, že na tomto juhu vás nemôže čakať nič náročné, stúpanie cez Hrušov vás prekvapí. Tento kopec je napríklad ťažší ako drvivá väčšina stúpaní v Malých Karpatoch. Má tri kilometre, priemer cez 8% a maximálny sklon cez 20%. Tu si skutočne príde na svoje každý, kto má rád cestu smerujúcu nahor. 

Po tomto kopci bude nasledovať zvlnený terén a dlhý zjazd späť do Pláštoviec. Za nimi sa s kopčekami rozlúčite, výšľapom na Veľké Kamence, tentokrát z opačnej strany. Je identické so svojim náprotivkom, takže viete zhruba čo od neho čakať. V záverečných kilometroch do Dudiniec si môžete už len vychutnávať pocit z tohto príjemného okruhu a z prekvapujúco dobrých stúpaní. 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.