Čaušianska dolina

Čaušiansku dolinu nájdete medzi Prievidzou a Handlovou, ťahá sa hore pohorím Žiar do výšky 661 metrov nad morom.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
5,83365,8%5% - 849m66136,852
4% - 844m
2% - 840m
3% - 696m
1% - 527m

Ak oželiete dychberúce výhľady a chcete si v okolí Prievidze slušne tréningovo "zadupať", Čaušianska dolina je ideálne miesto. Stúpanie sa začína na začiatku obce Malá Čausa. Je síce schovaná "za briežkom", ale smerová tabula sa nedá prehliadnuť. Cesta začína stúpať už od odbočky z hlavnej cesty, hneď za ňou je železničné priecestie a za ním krátky 13% výšvih na kopček.

Z brdku pred dedinou je jediná možnosť výhľadu na okolité pohoria - Žiar, Vtáčnik a Strážovské vrchy.

Nasleduje krátke klesanie k obci, kde cesta začne zase stúpať, tu sa začína aj Strava segment. Sklon sa drží cez celú obec na úrovni 2-4%. Minieme miestne krčmy a kostol a na konci obce už začnú percentá pribúdať. Je tu v podstate nový asfalt, ale pozor na štrk po zimnej údržbe. Miestami sa povaľujú aj väčšie kamene, zrejme z potoka. Dolina je úzka, zo strmými svahmi. V druhej plovici doliny nájdeme pri ceste aj zastrešené sedenie so studničkou. Čím ďalej zachádzame do doliny, tým sa sklon zostruje. Tesne pred koncom už ťaháme slušne cez 10%, ale asfalt tu končí a tým aj naša trasa.

Na MTB sa dá pokračovať ďalej. Žiaden výhľad nečakajte, treba to len otočiť a zahučať dole. Ak vám pri tom vyschne v krku tak, že sa už nedajú ani mušky pregĺgať, miestne krčmy vás zachránia. Alebo zbehnite až na hlavnú cestu a zastavte sa u Pacha, kde nájdete reštauračné služby na úrovni a štýlové zrubové ubytovanie. Ak to občas ťaháte z Prievidze do Handlovej (alebo opačne!) a z tej "asfaltovej nudy" vás za riadítkami chytá mikrospánok, skúste odbočiť do Čaušianskej doliny. Tá vás zaručenie preberie.

Autor: Luboš Plachý

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: www.strava.com/segments/22195540

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.