Bykov grúň (z Jovsy)

Stúpanie na Bykov grúň sa nachádza pri Humennom, vo Vihorlatských vrchoch.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
8,84965,6%4% - 1229m64048,032
3% - 1121m
5% - 1059m
7% - 1025m
6% - 973m

Toto stúpanie je špecifické v tom, že vedie cez Vojenský obvod Valaškovce. Z tejto strany sa vojenský objekt začína hneď za obcou Jovsa, takže ak je v ňom práve vojenské cvičenie, cez bránu sa nedostanete. Pri výjazdoch vedúcich cez Bykov grúň si preto radšej vopred zistite, či sa tam nekoná nejaká vojenská akcia, napr. tu: https://www.mod.gov.sk/harmonogram-vojenskych-cviceni-na-uzemi-vojenskych-obvodov. Vojenské cvičenia ale zväčša nie sú cez víkend a ani v poobedňajších hodinách, takže nejde o veľkú prekážku. Čo sa týka kopca, ide o pomerne náročné stúpanie 2. kategórie. Meria takmer 9 kilometrov s priemerným sklonom 5,6% a maximom na úrovni 10-12%.

Povrch cesty je kvalitný, hladký asfalt. Počas stúpania sa vám naskytnú pekné výhľady na Východoslovenskú nížinu a Zemplínsku šíravu, najlepšie sú zhruba na šiestom kilometri stúpania, keď budete pri Rakovskom kameni. Zvrchu Bykovho grúňa sa môžete spustiť dole, na druhú stranu pohoria, cez obec Kamienka až do Humenného. Naspäť do Jovsy sa môžete vrátiť okružnou trasou cez Pingarov vrch, je to výživná, cca 50 kilometrová trasa. Ak sa na Bykov grúň vyberiete z opačnej strany, v smere z Kamienky, stúpanie je o niečo menej náročné, no stále ide o kopec 2. kategórie.

Autor: Ján Leško

Pohľad na Zemplínsku Šíravu z Rakovského kameňa.
Pohľad na Zemplínsku Šíravu z Rakovského kameňa.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/7967664

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.