Tour de Malé Karpaty

Celková vzdialenosť: 131 km

Prevýšenie: 2 520 m

Kopce: Kamzík, Kačín, Biely kríž, Šenkárka, Tri kamenné kopce, Pezinská Baba, Hubalová

Trasa: Bratislava - Sv. Jur - Pezinok - Pernek - Modra - Bratislava

05 Tour de Male Karpaty 2

Bratislava a horská etapa? Pche. Väčšina ľudí vás pri tomto spojení vysmeje. Na horskú etapu predsa musíte ísť do Tatier, na Oravu alebo minimálne do Banskej Štiavnice! Bratislava je pre väčšinu ľudí spojená s nekonečnými rovinkami a hrádzou do Rakúska. Ak ste si to aj vy doteraz mysleli, táto trasa vás vyvedie z omylu. Na 130-tich kilometroch na vás čaká sedem kopcov a celkovo 2 500 výškových metrov. Ide v podstate o okružnú prehliadku väčšiny stúpaní v Malých Karpatoch. Trasu preto naozaj odporúčam len tým, ktorí sú hladní po kopcoch.

Túto trasu mám rád pre jej rýchly spád. Kopce nasledujú najmä zo začiatku jeden po druhom v rýchlom slede, takže sa ani nenazdáte a zrazu ste na piatom - šiestom stúpaní a nohy máte rozomleté na šalát :). Ale nepredbiehajme. Trasa sa začína v Bratislave pod hlavnou stanicou, výšľapom na Kamzík. Ide o jedno z najznámejších a najčastejšie jazdených stúpaní v Bratislave. Napriek tomu, že v jeho prvej polovici býva cesta dosť frekventovaná. Keď ale vyjdete hore, dostanete sa do celkom iného sveta. Vojdete do bratislavských Mestských lesov, kde chvalabohu (zatiaľ) žiadne auto nestretnete. Nasledujú desiatky kilometrov cesty lesom, popri jazerách, potokoch a lúkach. Keď som prišiel do Bratislavy a prvýkrát sa tadeto previezol, nechcel som veriť vlastným očiam. No ale späť k trase...

Po zjazde z Kamzíku si to namierite na Kačín. Je to najľahší kopec tejto trasy. Sklon je po celý čas veľmi mierny, prekvapenie však príde na záver... posledných 200 metrov cesty sa zdvíha vo vysoko dvojpercentných hodnotách, takže aj tento kopček vám trochu načne nohy. Nasleduje niekoľko kilometrový presun do Rače, zväčša v 1-2% stúpaní, čo vám takisto trošku ukrojí zo síl. Keď prejdete Račou (žiadne frekventované cesty), čaká na vás Biely kríž.

Z tejto strany sa tu vždy v máji jazdí Račianska časovka. Potrápi vás najmä prvá časť kopca, miestni ju volajú "Račianske Mortirolo".  Z jednoduchého dôvodu - niekoľko sto metrov ťaháte v 10 až 20% stúpaní.

07 Biely kriz

Druhá polovica kopca je už o niečo jednoduchšia. Po nej nasleduje zjazd späť do Rače a "tranzit" do Sv. Jura. Tu sa začne cesta dvíhať už v centre a plynulo prejde do stúpania na Šenkárku. Ide o jedno z najťažších stúpaní v kraji, ani nie tak svojou strmosťou, ale skôr vyrovnanosťou a dĺžkou. Tento kopec na rozdiel od ostatných nemá klasický vrch, cesta sa totiž plynulo po prejdení hrebeňa spúšťať späť na Biely kríž. Takže keď dosiahnete najvyšší bod, otočíte sa a zamierite späť. Nie však do Sv. Jura, počas zjazdu odbočíte na Limbach. Je to nádherná cesta lesom, po dobrom asfalte. Ešte pred Limbachom vás ale čaká stúpanie na Tri kamenné kopce. Je to akýsi svätý grál tejto oblasti. Zatiaľ čo na všetkých ostatných stúpaniach budete pravdepodobne stretávať množstvo ľudí, tento kopec je odľahlý a nie je na ňom žiadny bufet. To znamená jedno - čaká vás tu ničím nerušené stúpanie krásnou prírodou. Z tohto kopca sa už spustíte do Limbachu a ďalej do Pezinku, odkiaľ si to namierite na Pezinskú Babu. Tá už, ako isto viete, nie je automobilovej doprave uzavretá 🙂 ale ak nenatrafíte na bandu nevybláznených motorkárov, tak sa to tu dá tiež v pohode zvládnuť. No. A ako to rýchlo zbehlo, už ste na predposlednom kopci dňa!! 🙂

Faktom je, že cesty medzi týmito poslednými stúpaniami sú už o niečo dlhšie a vy máte v nohách takmer 2 000 výškových metrov. Pocity fyzickej i psychickej únavy sa začínajú dostavovať. Posledný kopec na Hubalovú je preto vždy úžasným zážitkom. Aj v 30 stupňových horúčavách mi tu už behal mráz po chrbte a podobné veci. Keď s pomocou posledných síl vyjdete na hrebeň, čaká vás cca kilometrový úsek nespevnenou cestou (v dobrom stave, nie je problém pre cestný bike). Kúsok za ňou je Zochova chata. Ak ste sa neobčerstvili na Pezinskej babe, toto je dobrá voľba. Odtiaľto to je (s výnimkou pár malých hupiek) už len dole kopcom a po rovine späť až do Bratislavy. Ak chcete, môžete si len tak vytočiť nohy, ak nie, vyždímať zo seba aj posledné maximum.

Čo dodať? Ak by ste chceli prejsť všetky stúpania v Malých Karpatoch, pokojne by ste najazdili aj cez 3 000 výškových metrov. To by ste ale museli behať často po tých istých cestách. Takto zostavený okruh vám perfektne odsýpa, jeden kopec strieda druhý. A stále najazdíte slušných 2 500 výškových metrov, čo už je porcia hodná aj riadnej horskej etapy v Alpách. A to môžete zažiť v Bratislave bez toho, aby ste sa nemuseli vzdialiť viac než 30km od mesta... no neskúste to 🙂

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.