Mortirolo (z Mazzo di Valtellina, Taliansko)

Mortirolo sa nachádza v talianskych Alpách. Na vrchol vedú tri cesty. Táto, z Mazzo di Valtellina, je najťažšia a najznámejšia.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
11,41 24910,911% - 1 711m 1 852220,09HC
12% - 1 613m
10% - 1 606m
13% - 1 469m
9% - 1 317m
14% - 788m

Aké najťažšie stúpania absolvujú cyklisti v profi pelotóne? Odpoveď nie je jednoduchá. Podľa väčšiny cyklistov to nie sú tie najdlhšie či najvyššie kopce, ako Mt. Ventoux či Passo Stelvio. Oveľa viac dajú zabrať kratšie, no o to strmšie stúpania. Práve preto sa v diskusiách o najťažšom kopci najčastejšie skloňujú názvy ako Angliru, Monte Zoncolan či Mortirolo. Sú to kopce, ktoré sú dostatočne dlhé (cez 10 kilometrov), ale napriek tomu si udržujú priemerný sklon cez 10%. To je kombinácia, ktorá preverí aj tých najlepších vrchárov. My sme sa vybrali vyskúšať Mortirolo. Ako je vidieť na profile tohto stúpania, prvé a posledné tri kilometre sa vcelku "dajú" prejsť. No prostrednú 6-kilometrovú časť nenazvem inak, než masaker...

92 mortirolo

 

Keď stojíte v dedinke Mazzo di Valtellina a pozeráte sa na horu pred vami, nevyzerá strašidelne. Na rozdiel od "mesačnej krajiny" Mt. Ventoux či šialených serpentín na Passo Stelvio je to zalesnený kopec, trochu podobný tým, čo u nás vidíme vo Veľkej Fatre či Nízkych Tatrách. No zdanie klame. Cesta nahor má viac než 11 kilometrov a prekoná 1 200 výškových metrov, čo znamená priemerný skon 11%. To, že prvé kilometre sú miernejšie v preklade znamená 8-9%. A prevažne v tieni stromov. Potom však stromov ubudne, cesta sa vyhupne nad 10% a začne sa pravé peklo.

 

DSC09357

 

Mortirolo nemá charakter typického alpského vysokohorského stúpania. Začína sa v obci a cestu ešte niekoľko kilometrov lemujú domčeky či chaty miestnych. V druhej polovici sa vám síce už otvárajú výhľady na protiľahlé kopce, no na "horskú romantiku" iných alpských stúpaní tu zabudnite. Stúpanie na Mortirolo pripomína tú najobyčajnejšiu cestu na kopaniaciach, širokú väčšinou len pre jedno auto, ktorá sa bláznivo kľukatí v snahe preštrikovať sa strmým svahom. Celú vašu pozornosť tak môžete sústrediť na 33 serpentín (riadne očíslovaných) a čoraz strmšiu cestu. Ten prostredný šesť kilometrový úsek je prakticky celý na úrovni 11-14%, s maximom na 18%. Keď sa na tachometri občas objaví 10%, radostne lapáte po dychu a zotavujete sa na ďalšiu stenu pred vami. 

 

DSC09361

 

V serpentíne číslo 22 (jedenásta od konca) je pamätník Marca Pantaniho - legendárneho "piráta hôr", ktorý vyšlapal na Mortirolo za 42 minút a 40 sekúnd. Ak vám nejde o osobný rekord, toto je ideálne miesto na rozjímanie o cyklistike a ľudskej výdrži. Ako je možné, že niekto sa na tomto kopci preteká a nastupuje ostatným?? 🙂 Skutočne Mortirolo je pre bežných smrteľníkov psychický boj - nedovoliť telu zastaviť, čeliť ďalším a ďalším serpentínam, pričom každá sa zdá byť strmšia ako predchádzajúca. Neviete sa dostať do normálneho rytmu, cesta ide z 10% na 15%, potom poľaví na 12, ale len aby opäť vyskočila na 16%... 

 

DSC09363

 

Kúsok za pamätníkom sa nachádza jediná križovatka, na nej pokračujete v stúpaní vpravo (zľava sa tu pripája cesta z Grosia, čo je alternatívna a ľahšia trasa na Mortirolo). Za križovatkou sa už sklon cesty zmierni. Aj keď občas ešte vyskočí nad 10%, najhoršie máte za sebou. Po tom čo ste prekonali, vám už 8-9% pripadá ako piánko na vyplavenie laktátu 🙂 Kilometer pred vrcholom je prameň s vodou, takže ak pokračujete ďalej v dlhšej trase, je to ideálne miesto na doplnenie tekutín.

 

DSC09374

 

Vrchol Mortirola je presne v súlade s celým stúpaním - nič výnimočné, žiadne úžasné výhľady. Len jedna polepená tabuľa v sedle medzi dvomi kopcami. To len podčiarkuje charakter tohto stúpania - kruté a nemilosrdné. Jediné, čo tu nájdete, je neskutočne strmá cesta. Pre nás je to však viac ako dosť. A evidentne nie sme sami, hore bolo asi 50 cyklistov z rôznych krajín. Síce vyčerpaní, ale s úsmevmi na tvárach...

 

DSC09376

 

Ak nechcete Mortirolo absolvovať len ako samotný kopec, ideálnou voľbou je okruh zo známeho mesta Bormio - cez Mortirolo do Ponte di Legno a odtiaľ cez Passo Gavia späť do Bormia. Je to však náročná trasa, hodná amatérskeho Gira d'Italia - na zhruba 100 kilometroch nastúpate cez 3 000 výškových metrov. 

 

P.S. Po zdolaní tohto kopca mám v otázke najťažších stúpaní určite jasno. Po Mortirole vyzerali Passo Gavia a Passo Stelvio (cca 20 kilometrové stúpania s 1 500 metrovým prevýšením) ako prechádzka záhradou. Sú tiahle, takže aj cyklista bez výnimočnej kondície si dokáže na nich udržať prijateľné tempo a dostať sa hore. Na Mortirole nie, je to súboj od prvého do posledného metra. Túto skutočnosť nakoniec odzrkadľuje aj index obtiažnosti - pri Mortirole je 220, oproti 160-tim bodom pri Mt. Ventoux či Passo Stelvio...

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/614726

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.