Vrchárska sieň slávy

Hľadáš výzvu? Nech sa páči...

 

Zapoj sa do →Vrchárskej siene slávy← Ide o bodovací rebríček cyklistov. Hodnotia sa najlepšie výkony na 98 stúpaniach po celom Slovensku. Podrobnosti sa dozvieš v tejto sérii otázok a odpovedí:

 

Na ktorých stúpaniach sa súťaží?

V skratke, na týchto:

Podrobnejšie... ide o 14 kopcov v každom zo siedmich regiónov. Celkovo 98 starostlivo vybraných stúpaní. Zvolené tak, aby reprezentovali všetko, čo na nich milujeme. Nájdeš medzi nimi notoricky známe vrcholy, ale aj menej známe kopce. Sú tam dlhé, tiahle stúpania i nepríjemne strmé, intenzívne steny.  To všetko s ohľadom na polohu, aby každá oblasť mala svojho zástupcu. Drvivá väčšina z nich je vhodná pre cestné bicykle, len na štyroch by si mal/-a zvážiť širšie plášte resp. crossový bicykel (Kráľova hoľa, Kubínska hoľa, Žiarska chata a Inovec). Všetky potrebné informácie o stúpaniach zistíš z mapy nad týmto odstavcom, stačí kliknúť na ikonu konkrétneho kopca. 

Za čo získavam body? 

Hodnotia sa dva aspekty - celkový počet zvládnutých kopcov i to, ako rýchlo dokážeš zdolať každé stúpanie. Na každom sa pritom eviduje len tvoj najlepší čas.

Ako presne funguje bodovanie? 

Hlavné body sa získavajú za dosiahnutý výsledok na každom stúpaní. Rozdeľujú sa proporcionálne - od 0 do 100, podľa tvojho umiestnenia voči ostatným. Zhruba takto: ak si prvý, máš stovku. Ak si posledný, nulu. Ak si niekde v strede, 50 bodov. Bodovanie na každom stúpaní je ovplyvnené aj počtom cyklistov, ktorí ho zvládli. Je totiž rozdiel byť napríklad v TOP5 spomedzi desiatich alebo sto jazdcov. Preto čím viac cyklistov je na niektorom stúpaní evidovaných, tým šťavnatejšie body za umiestnenia budú. A vice versa. Okrem toho získaš paušálnych 20 bodov za každé jedno zvládnuté stúpanie. A špeciálny bonus 20 bodov je zase za každý dosiahnutý KOM/QOM.

V akých kategóriách sa súťaží? 

Hlavnou kategóriou je celkové hodnotenie, za dosiahnuté výsledky na všetkých 98 stúpaniach. Tí, čo nemôžu/nechcú jazdiť krížom krážom po Slovensku, môžu súperiť o prvenstvo len v rámci svojho regiónu. No a špeciálna výzva pre cyklistov s túlavými topánkami je zdolanie všetkých 98 stúpaní. Kto ich prejde ako prvý?

Je hodnotenie časovo ohraničené? 

Nie je. Keď sa do Vrchárskej siene slávy zapojíš, do rebríčka sa hneď načítajú tvoje doterajšie najlepšie výsledky na týchto stúpaniach. Ako budeš svoje výkony zlepšovať, resp. zdolávať ďalšie kopce, údaje v rebríčku sa budú aktualizovať. Súťaž teda poskytuje dostatok priestoru, aby si mohol/mohla postupne zvládnuť čo najviac stúpaní, resp. časy vyšperkovať k tvojim predstavám. Rebríček tak bude po čase skutočnou výkladnou skriňou tvojich výkonov.

Čo potrebujem na zapojenie sa do súťaže? 

Pridaj sa do našej skupiny Cyklokopce na STRAVE a zaregistruj si účet v aplikácii VeloViewer (stačí aj standard). Tvoje výkony na vybraných stúpaniach sa budú v rebríčku automaticky aktualizovať.

 

Ak máš akékoľvek otázky, napíš do diskusie pod týmto textom, na STRAVE alebo FB. Niektoré typy pripomienok sa dajú predpokladať, takže odpovedám vopred, aby sme si ušetrili čas 🙂

 

Prečo práve tieto stúpania? Podľa mňa tam niektoré nemajú čo robiť, resp. niektoré iné by tam určite mali byť...

Stúpania sú vybrané tak, aby boli z hľadiska polohy rovnomerne rozmiestnené v jednotlivých regiónoch, a zároveň aj typovo rôznorodé. Samozrejme koľko ľudí, toľko názorov... a nie je reálne vyhovieť každému. Ak sa však veľká časť komunity vyjadrí v prospech nejakej konkrétnej zmeny, zoznam sa dá upraviť.

Prečo je to časovo neohraničené? Súťaž v rámci jedného roku by bola predsa oveľa zaujímavejšia!

Cyklokopce propagujú cyklistiku najmä v zmysle spoznávania nových stúpaní a regiónov. Ak by sa údaje neustále resetovali na nulu, klesala by aj motivácia opakovane absolvovať toľko kopcov. Časovo neohraničený formát umožní cyklistom postupne pridávať do ich zbierok ďalšie a ďalšie tromfy. Súťažný aspekt pritom nie je nijako ukrátený. Predsa len porovnávanie all-time najlepších časov jednoznačne odpovie na otázku, kto je najlepším vrchárom v konkrétnom regióne či na Slovensku (nebude sa dať vyhovoriť na výkyvy vo forme a pod. 😛 ) Takže súťaživé tipy sa môžu veselo pustiť do zlepšovania svojich osobných rekordov.

Kopec som prešiel, ale nezobrazuje sa v tabuľke!

Odchýlky v GPS signále občas spôsobia, že konkrétny segment sa v aplikácii STRAVA nezobrazí. V tom prípade tam treba poslať žiadosť o opravu. Podporné centrum to zvyčajne do pár hodín opraví.

Nejaká špeciálna motivácia?

Predsa super pocit 🙂

To vážne? 

Tých najlepších v celkovom poradí špeciálna odmena neminie (viac info neskôr, ceny už sú prisľúbené). Podobne ani borcov, ktorí prejdú všetkých 77 stúpaní. Tí sa navyše stanú čestnými členmi elitného klubu 98NAJ. Z hľadiska prestíže, viac už je len bodkovaný dres na TdF.

3 thoughts on “Vrchárska sieň slávy

 1. Ahojte,
  statistiky sa spravne prenasaju aj bez PRO uctu na VeloViewer. Sice si v ramci appky VeloViewer neviete dohladat svoje vyjazdy, zosynchronizuje sa len 25 aktivit zo Stravy, tie su Vam spristupnene v ramci activities stranky. Ako vsak pozeram svoje casy na jednotlivich kopcoch, appka ma zjavne interne dotiahnute vsetky aktivity zo stravy. Cize vsetko funguje ako ma bez nutnosti hocico platit.

 2. Vdaka za reakcie na rebricek, je skvele ze sa takto pekne rozbieha. Takisto si cenim, ze posielate konstruktivne navrhy, ako ho este vylepsit. Aj ked nie je mozne vyhoviet vzdy vsetkym nazorom, urobim co budem moct aby bolo co najviac ludi spokojnych. Na zaklade vasich navrhov chcem urobit co najskor jeden zasadny upgrade rebricku. Bude obsahovat tri typy zmien:

  1. V kazdom regione pribudnu tri nove stupania (ich pocet sa zvysi z 11 na 14), celkovo sa tak bude sutazit na 98 kopcoch
  2. Na niektorych stupaniach sa vymenia sledovane segmenty (napr. za presnejsie)
  3. Zopar kopcov bude nahradenych novymi (napr. pre vyhrady k prilis frekventovanym cestam)

  Ak mate v suvislosti s vyberom stupani este nejake pripomienky (alebo len chcete navrhnut ktore nove kopce by mali do rebricka urcite pribudnut :P), pokojne piste. Dajme si termin do stredy 18.10. Vsetky navrhy nasledne zhrniem a ak bude vacsinova zhoda, rebricek aktualizujem.

  P.S. Po tomto upgrade sa uz ziadne dalsie zmeny v rebricku NEBUDU robit.

Diskusia: