Col du Galibier (z Valloire)

Col du Galibier sa nachádza vo francúzskych Alpách. Stúpanie zo severnej strany sa začína v obci Valloire.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
17,512006,97% - 3 820m 2642129,92HC
8% - 3 801m
9% - 2 970m
6% - 1 494m
4% - 1 339m
3% - 1 164m

Začať písať o stúpaní na Col du Galibier zo severnej strany sa nedá bez toho, aby sa nespomenulo, že aby ste sa vôbec dostali k úpätiu tohto kopca, musíte najprv zdolať Col du Télégraphe. Je to stúpanie 1. kategórie samo o sebe, ktoré vás dostane do výšky 1 500 m.n.m.. Po ňom nasleduje 4 kilometrový zjazd do dedinky Valloire a v nej sa už začína stúpať na legendárny Galibier. To je jeden z dôvodov, prečo majú aj všetci profíci taký rešpekt pred týmto alpským obrom. Okrem extrémnej nadmorskej výšky ho nikdy nezačnete zdolávať plný síl. Télégraphe si vždy vypýta svoju daň.

Výškový profil Col du Galibier:

 

Stúpanie na Galibier sa začína nenápadne. Úvodné štyri kilometre sú na úrovni 3-4%. Bez zákrut, cesta vedie priamo medzi skalnaté dvojtisícovky. Potom sa však sklon zvýši na 7-9%, a tam zostane prevažnú časť stúpania.

 

 

Zlom prichádza na 10. kilometri, za prvou ostrou pravotočivou serpentínou. Od tohto bodu sa cesta začne divoko kľukatiť a mnohé pasáže už pôjdu aj cez 10%. Takže si pripadáte, akoby ste ťahali priamo do oblakov. 

 

 

Cesta sa zdá byť v nasledujúcich úsekoch nekonečná. Po 11 kilometrovom Col du Télégraphe a viac než 10 kilometroch tohto stúpania je cítiť únavu, svoje začína robiť aj nadmorská výška. Tu už ste nad úrovňou 2 000 m.n.m. V jasnom počasí to môže byť iné, nám sa však vrchol (v realite sedlo) Galibieru ukázal až 2 kilometre pred ním. Ten malý kúsok hrebeňa vykúkajúci spomedzi oblakov... 

 

 

Tento záverečný úsek je najnáročnejší, sklon dosahuje 14%. Ak by ste z akejkoľvek príčiny (počasie, vyčerpanie) nechceli riskovať tento záverečný prechod cez vrchol, je možné vojsť do tunela a urobiť si skratku... vynecháte posledný cca kilometer a dostanete sa pohodlne na druhú stranu kopca. To je však asi len extrémna možnosť, keď ste už tak blízko k tomuto legendárnemu miestu 🙂

 

 

Ak sa z vrcholu nevraciate späť, ale pokračujete zjazdom na druhú stranu, čaká vás buď 45 kilometrový zjazd do Le Bourg d'Oisans alebo 35 kilometrový zjazd do Brianconu. Asi najlepší, čo som kedy zažil. Nie je extrémne technický, s ostrými šikanami, takže stačí jemne pribrzďovať. Vysoká rýchlosť, kvalitné cesty, krásne panorámy... úžasný zážitok.

Pre istotu praktické info - aj v horúcich letných dňoch sa vám tu môže hodiť rezervný dres, čiapka či rukavice. Zjazd v horšom počasí si z tohto vrcholu radšej ani nechcem predstavovať. Cesta do Bourg d'Oisans vedie viacerými tunelmi. Sú síce osvetlené, ale pri plnej premávke je fajn zobrať si aj svetlá.

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Zopár "funfacts" o Galibieri:

- 9. najvyššia cesta v Alpách, často najvyšší bod Tour de France

- prvýkrát figuroval na trase TdF v roku 1911 (z celého pelotónu ho vtedy zdolali bez zosadnutia len traja borci)

- TdF viedla cez Galibier takmer 60-krát, čo je viac než cez akýkoľvek iný alpský kopec

- bolo to najobľúbenejšie stúpanie zakladateľa pretekov Henriho Desgrangeho, ktorý má pamätník pri južnom vchode do tunela 

- ak by sme považovali celú cestu (od úpätia Col du Télégraphe až po vrchol Col du Galibier) za jedno stúpanie, parametre by vyzerali takto: dĺžka 34,6km, prevýšenie 2 122m, priemerný sklon 6% a index obtiažnosti 193. To by zaradilo tento kopec medzi najťažšie v celom rebríčku

 

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/5211636

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.